Makaron ryżowy to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób stawiających na zdrową dietę. Stanowi on źródło wielu drogocennych składników odżywczych, a ponadto nie zawiera glutenu, którego nie tolerują osoby z celiakią. Niewątpliwą zaletą jest ogrom możliwości kulinarnych. Ten rodzaj makaronu może stanowić dopełnienie wielu rozmaitych dań. Wyśmienicie smakuje z różnorodnymi dodatkami, dzięki czemu każda potrawa może smakować zupełnie inaczej. Nie bez znaczenia jest także niska kaloryczność.
Czym jest makaron ryżowy?
Na początku warto jest wyjaśnić, czym jest makaron ryżowy, który króluje w Azji. Warto wiedzieć, że jest on nazywany „makaronem długiego życia”, a wszystko za sprawą wysokiej zawartości związków odżywczych. Najczęściej jest on wyrabiany z wody i mąki ryżowej. Rzadziej stosuje się mąkę kukurydzianą, tapiokę, ciemny ryż. Wyróżnia się liczne odmiany makaronu ryżowego, takie jak m.in. vermicelli, mixian, sevai, shahe fen, idiyappam, khanom chin.
Coraz więcej osób interesuje się tematem zdrowego odżywiania. Sprawia to, że w diecie Europejczyków powszechnie spotykane są produkty azjatyckie. Makaron ryżowy nie tylko świetnie smakuje, ale również jest banalnie prosty w przygotowaniu. Nie bez powodu jest on chętnie wybierany przez tych, którzy nie potrafią zbyt dobrze gotować.
Jak gotować makaron ryżowy?
Sposób przygotowania makaronu ryżowego zależy w dużej mierze od formy jego podania W serwisie kulinarnym Fajne Gotowanie można dowiedzieć się, jak gotować ten specjał, a także znaleźć kilka interesujących przepisów na dania z tym produktem. Porady dostępne są pod adresem https://fajnegotowanie.pl/pytania/jak-gotowac-makaron-ryzowy/.
Poniżej przedstawiono ogólny tok postępowania, który może okazać się pomocny.
-
Makaronu ryżowego nie powinno się łamać i dzielić. Zdarza się, że jego długość sięga 100 cm, jednak dla prawdziwych smakoszy nie jest to żadną przeszkodą.
-
W zdecydowanej większości przypadków należy wrzucić makaron do zagotowanej, posolonej wody, a następnie gotować go przez około 5-7 minut. Dokładny czas podany jest przez producenta.
-
Makaron ryżowy jest gotowy do spożycia natychmiast po odcedzeniu. Można go zaserwować z zupą, sosem, mięsem, rybami czy owocami morza. Jedynym ograniczeniem są indywidualne upodobania.
Wartości odżywcze makaronu ryżowego
Makaron ryżowy jest bardzo zdrowy, więc warto spożywać go systematycznie. Zawiera on mnóstwo związków odżywczych, które wspomagają prawidłową pracę organizmu. To fantastyczna alternatywa dla innych rodzajów makaronu. Dlaczego? Sprawdź dalszą część artykułu, gdzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie!
-
Makaron ryżowy, zwany także przezroczystym, dostarcza organizmowi węglowodanów złożonych, które uwalniają się przez długi czas. Jest to więc produkt niezwykle sycący, który zapewnia potężną dawkę energii do działania.
-
W składzie znajdują się takie składniki mineralne, jak np. mangan, sól, żelazo, selen, magnez, potas. Oprócz tego makaron ryżowy zawiera błonnik, białka, witaminy z grupy B i E. Wspomaga pracę narządów wewnętrznych, a także reguluje procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie.
-
Makaron przezroczysty ma około 2% tłuszczu, co sprawia, że jest lekkostrawny. Nie obciąża układu pokarmowego, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości. Błonnik w naturalny sposób pobudza trawienie, a tym samym wspomaga eliminację toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
-
Kolejnym plusem jest brak sztucznych barwników, substancji wzmacniających smak i konserwantów. Jest to produkt rekomendowany tym, którzy dążą do usunięcia z diety związków zakłócających funkcjonowanie organizmu.
-
Makaron ryżowy jest wolny od glutenu i cholesterolu. Może być bez obaw spożywany przez osoby z celiakią, a także narażone na choroby układu krążenia.
-
Niska kaloryczność sprawia, że jest to produkt wspomagający odchudzanie. Nie bez powodu często wybierają go ci, którzy dbają o linię lub prowadzą sportowy tryb życia.
Ile kalorii ma makaron ryżowy?
Jak już wspomniano, makaron ryżowy zaliczany jest do produktów niskokalorycznych, więc doskonale sprawdza się na diecie. Pod tym względem wygrywa on z wieloma innymi rodzajami makaronu.
-
Przyjmuje się, że 100 g ugotowanego makaronu ryżowego dostarcza około 100 kalorii. Warto wziąć pod uwagę, że kaloryczność niektórych odmian (m.in. pszennych i jajecznych) jest nawet dwa razy wyższa!
-
Makaron ryżowy zawiera błonnik, który dobroczynnie oddziałuje na układ trawienny. Zwiększenie tempa przemiany materii pozwala szybciej pozbyć się zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, że spowolniony metabolizm sprzyja nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
-
Warto jest serwować makaron ryżowy z produktami o niskiej kaloryczności. Polecane są ryby, warzywa, owoce, nabiał z niską zawartością tłuszczu. To doskonały dodatek do zup czy sałatek. Omawiany rodzaj makaronu można także wykorzystać podczas przygotowywania deserów.