Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Twoje zdrowie w Twoich rękach. Badania, które mogą uratować życie

13 grudnia 2024 Badania które mogą uratować życie


W dzisiejszych czasach każdy człowiek powinien mieć świadomość, jak ważne są badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie choroby może oznaczać szansę na szybki powrót do zdrowia. Natomiast lekceważenie profilaktyki zdrowotnej może prędzej czy później zaskoczyć pacjenta przykrą diagnozą. Z tego względu warto regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne (takie jak badanie ogólne moczu i morfologia krwi). W artykule wyjaśniamy, dlaczego nie wolno unikać profilaktycznych wizyt u lekarza i przepisanych przez niego badań.

W Polsce przez długi czas nie było „mody” na badania profilaktyczne. Jeszcze w latach 90.XX wieku badania te kojarzyły się między innymi z rozpoczęciem nowej pracy. Ludzie chodzili do lekarza, gdy czuli, że znacznie pogorszył się ich stan zdrowia. Nowocześni pacjenci starają się nie pomijać badań podstawowych. Mają lepszy dostęp do placówek służby zdrowia, częściej wybierają wizyty komercyjne lub leczą się w ramach prywatnego ubezpieczenia medycznego. Badania wykonywane są według wskazań lekarza. Pacjent może otrzymać skierowanie na przykład na RTG klatki piersiowej, oznaczenie poziomu hormonów płciowych, USG jamy brzusznej, oznaczenie antygenu PSA, badania pod kątem raka piersi (mammografia, USG piersi). Badania profilaktyczne to wiedza o stanie organizmu. Są w stanie wychwycić chorobę w jej wczesnym etapie, co ma ogromne znaczenie w procesie leczenia. Jeśli wyniki nie będą dobre, lekarz skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę. Czasami choroba może nie dawać żadnych niepokojących objawów chorobowych. Trzeba podkreślić, że diagnozowanie się za pomocą wyszukiwarki internetowej jest nieprawidłowe. Od diagnozy ma się zaufanego lekarza. 

Badania profilaktyczne dla wszystkich (badanie moczu, badanie krwi, badanie okulistyczne i inne)

Każdy lekarz pierwszego kontaktu powinien zlecać podstawowe badania krwi i ogólne badanie moczu. Pacjent sam może dopominać się o skierowanie na tego typu badania. Może je też samodzielnie zrealizować w komercyjnej placówce medycznej. O profilaktyce w szczególności muszą pamiętać osoby, u których w rodzinie były przypadki chorób nowotworowych. Mężczyźni, którzy są w grupie ryzyka chorób prostaty, powinni być pod kontrolą lekarza urologa. W przypadku kobiet bardzo ważne jest samobadanie piersi plus USG piersi, a także wizyty profilaktyczne u ginekologa. Jeśli chodzi o pakiet badań profilaktycznych, to warto wykonać badanie na poziom glukozy we krwi, próby wątrobowe, stężenie cholesterolu całkowitego, badanie poziomu hormonów tarczycy, badanie kału na obecność krwi utajonej i wiele innych badań, które zaleci lekarz rodzinny lub lekarz specjalista. Jeśli chodzi o wizytę u okulisty, to w grę wchodzi nie tylko badanie ostrości wzroku, ale i pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz badanie dna oka. Nie można zapominać o regularnej kontroli stomatologicznej, gdyż próchnica to otwarte wrota do wielu niebezpiecznych i trudnych w leczeniu choroba (takich jak zapalenie mięśnia sercowego). 

Dlaczego warto wykonywać kontrolne USG narządów rodnych i USG piersi?

Ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe jest dość duże. By nie przegapić początku choroby, należy zapisywać się na badania profilaktyczne. Cytologia to badanie, które ratuje życie kobietom na całym świecie. Jeżeli wynik badania wykaże zmiany chorobowe, lekarz od razu wdraża odpowiednie procedury medyczne. Pacjentka jest informowana o konieczności rozpoczęcia leczenia. Bez badań najprawdopodobniej by nawet nie zauważyła, że w jej organizmie rozwija się choroba. Identycznie jest w przypadku chorób piersi. Współczesna medycyna proponuje badania, które mogą wykryć raka piersi. Samobadanie piersi nie powinno zastępować badania USG i mammografii. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym mogą odczuwać różne dolegliwości, takie jak torbiele w piersiach. Najczęściej zmiany te nie mają charakteru złośliwego, ale trzeba je obserwować. Lekarz radiolog może zarekomendować wizytę u lekarza onkologa, który określi, czy należy wykonać biopsję torbieli. 

Co jaki czas trzeba robić badania profilaktyczne? 

Podstawowe badania krwi i moczu można wykonywać raz w roku lub częściej, jeśli badanie wykaże na przykład podwyższony cholesterol. Podstawowe badania powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniem lekarza. Jedynie badania wykonywane regularnie są w stanie wykryć chorobę we wczesnym stadium. Badania takie jak USG piersi wykonuje się minimum raz w roku. Przy dużych torbielach lekarz może zalecić powtarzanie badania nawet co trzy miesiące. Mammografię wykonuje się co dwa lata. Tak więc wszystkie badania profilaktyczne trzeba realizować zgodnie z kalendarzem badań profilaktycznych ułożonym przez lekarza danej specjalizacji lub przez lekarza POZ. Trzeba też zadbać o zdrowy tryb życia. Bardzo ważna jest kontrola wagi i walka z otyłością. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Badania które mogą uratować życie
styl życia w ciąży
Szkolenia medyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?