Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Ashwagandha – niesamowita roślina adaptogenna

5 listopada 2023 Ashwagandha


Ashwagandha to roślina o wieloletnich tradycjach w ajurwedzie, starożytnej medycynie indyjskiej. To zioło jest obecnie szeroko badane, ze względu na swoje korzyści zdrowotne. Dowiedz się jakie ma zalety i kto powinien ją przyjmować.

Zastosowanie ashwagandhy w przeszłości

Ashwagandha była używana już około 3000 lat temu. Już wtedy w starożytnych Indiach miała wiele zastosowań i była ceniona za swoje niesamowite właściwości. Używało się jej wtedy między innymi jako toniku, który piło się w celu zachowania sprawności, witalności i siły. Używali go także Ci, którzy chcieli chwilowo poprawić swoje funkcje poznawcze lub fizyczne, wykorzystywana więc była jako stymulant. Co ciekawe ashwagandha używana była także jako środek przeciw pasożytom w organizmie, jako środek moczopędny u osób z problematycznymi nerkami, a także była w pewnym sensie lekiem, który łagodził ból i przyspiesza gojenie się ran. Zioło to w pewnych rejonach wykorzystywane było też jako afrodyzjak, a nawet narkotyk, w celu zablokowania bólu lub też zwalczenie stresu i jego przykrych skutków. Obecnie zastosowanie tego produktu nie jest tak bogate, jednak wciąż jest on doceniany na całym świecie. 

Niesamowite właściwości ashwagandhy

Ashwagandha jest ziołem, które ma wszechstronne działanie na organizm. Jedną z największych zalet tego produktu jest działanie na zdrowie psychiczne. Działa, niwelując oznaki zmęczenia i złego samopoczucia. Ashwagandha jest uważana za adaptogen, co oznacza, że może pomóc organizmowi dostosować się do stresu fizycznego i emocjonalnego. Jednak to nie jedyna jej zaleta. Ashwagandha działa pozytywnie na stan skóry, ogólną pamięć, wydajność organizmu, witalność, odporność na choroby i infekcje, co jest szczególnie ważne w okrese jesienno-ziomowym. Warto także dodać, że zioło to pomaga w prawidłowej pracy serca i układu krążenia, a także jest polecane przy bezsenności. Istnieje także możliwość, że może ona pomóc lekko obniżyć cukier we krwi i zminimalizować pojawienie się cukrzycy.

Możliwe Zastosowania

Ashwagandha znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny naturalnej i suplementacji. Oto niektóre z jej potencjalnych zastosowań:

  • Redukcja stresu i lęku

  • Poprawa funkcji poznawczych

  • Wsparcie w terapii depresji

  • Regulacja poziomu cukru we krwi

  • Poprawa pamięci i funkcjonowania mózgu

Sposoby spożycia

Ashwagandha jest dostępna w różnych formach, w tym w postaci kapsułek, proszku i ekstraktów. Jej smak może być gorzki, dlatego wiele osób wybiera suplementy, zamiast jedzenia surowego korzenia. Dawkowanie zależy od indywidualnych potrzeb i celów suplementacji. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub specjalistą do spraw suplementacji przed rozpoczęciem zażywania ashwagandhy. Mimo, że jest to produkt ziołowy, może wpłynąć negatywnie na osoby z pewnymi chorobami i przeciwwskazaniami. 

Jak stosować zioło? Najlepszą porą na suplementacje będzie wieczór, najlepiej około 45 minut przed pójściem spać. To właśnie wtedy ashwagandha będzie miała najlepsze działanie na organizm.

Artykuł sponsorowany

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

serum na naczynka
Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie