Telemedycyna daje możliwości różnorodnego kontaktu z lekarzami niemal wszystkich specjalizacji. W ramach konsultacji online można otrzymać nie tylko e-receptę, ale również elektroniczne zwolnienie lekarskie. Dowiedz się, jak to działa.
Elektroniczne zwolnienie lekarskie — co musisz o nim wiedzieć jako pracownik?
Od kilku lat zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że nie funkcjonują już papierowe dokumenty zwane od nazwy druku „L4″. Aktualnie obowiązują e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia, które przesyłane są przez lekarza do ZUS i pracodawcy pacjenta drogą elektroniczną.
Wystawienie przez lekarza e-ZLA jest związane z automatycznym przesłaniem tego dokumentu do odpowiednich organów. Pacjent otrzymuje SMS-a z informacją o wystawionym zwolnieniu i może je sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKE).
Do wystawienia zwolnienia lekarzowi potrzebny jest numer PESEL pacjenta, który umożliwia sprawdzenie danych danej osoby oraz jej statusu ubezpieczenia zdrowotnego. Po stronie pracownika nie ma potrzeby dokonywania żadnych akcji. Niegdyś konieczne było doniesienie papierowego zwolnienia do pracodawcy, obecnie takie dokumenty zostały wycofane z obiegu. e-ZLA zastąpiło papierowe L4, jak recepta online papierową receptę wypisywaną ręcznie.
Jak otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet?
Elektroniczne zwolnienie chorobowe pacjent otrzymuje, kiedy jego stan zdrowia uniemożliwia pracę i wykonywanie obowiązków służbowych. Może to być związane zarówno z chorobą, jak i okresem rekonwalescencji. Istnieje wiele chorób, które upoważniają do otrzymania zwolnienia — począwszy od infekcji sezonowych, na dolegliwościach psychicznych kończąc.
Zwolnienie lekarskie może być tzw. leżące i chodzące. Zwolnienie oznaczone cyfrą 1 oznacza, że pacjent powinien spędzić cały czas zwolnienia leżąc i udając się jedynie do lekarza lub apteki, ewentualnie po konieczne sprawunki spożywcze. Symbol 2 oznacza, że dopuszczalne jest chodzenie na spacery czy podejmowane delikatnej aktywności fizycznej. W obu przypadkach niedopuszczalne jest prowadzenie remontów czy wykonywanie cięższych obowiązków domowych.
Zwolnienie lekarskie przez internet można otrzymać, jeśli możliwe jest tą drogą postawienie diagnozy choroby uprawniającej do otrzymania zwolnienia. Przykładowo, zwolnienie takie może wystawić psychiatra, który po wywiadzie z pacjentem stwierdzi epizod depresyjny, przemęczenie psychiczne, wypalenie zawodowe czy zaostrzenie innej choroby związanej z zaburzeniami nastroju.
Otrzymać zwolnienie online można również na przeziębienie czy tzw. grypę żołądkową, jeśli stan pacjenta nie wymaga badania fizykalnego. Gdy gorączka nie jest znaczna, nie występują dodatkowe niepokojące objawy, lekarz online może zdecydować się podjąć leczenie bez odsyłania pacjenta do tradycyjnego gabinetu lekarskiego.
Kiedy nie otrzymamy zwolnienia przez internet?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie otrzymać można jedynie, jeśli stan pacjenta do tego upoważnia. Decyzję, czy jest zasadne wystawienie zwolnienia, zawsze podejmuje lekarz, który odpowiada za wystawienie takiego dokumentu.
Lekarz udzielający konsultacji online nie wystawia zatem zwolnienia „na żądanie”. Przeprowadza wywiad lekarski, dopytuje o dolegliwości, zażywane leki, tryb życia — w zależności od specjalizacji i choroby, z którą zgłasza się pacjent. W niektórych przypadkach możliwe jest otrzymanie zwolnienia na parę dni wraz z zaleceniem, aby pacjent jak najszybciej udał się do lekarza konkretnej specjalizacji, np. ginekologa czy kardiologa.
Gdy niemożliwe jest postawienie diagnozy czy stwierdzenie stanu pacjenta podczas wizyty online, lekarz udzieli stosownych informacji pacjentowi.
Telemedycyna: e-recepty i e-zwolnienia przez internet
Obecnie konsultacje lekarskie mogą być prowadzone w formie spotkań video, telefonicznych rozmów czy rozmów na chacie. W ramach tych konsultacji możliwe jest otrzymanie diagnozy, skonsultowanie wyników badań, otrzymanie skierowania do specjalisty lub na konkretne badania. Można także otrzymać e-receptę.
Konsultacje internetowe dają wiele możliwości pacjentom, którzy z różnych przyczyn mają ograniczenia czasowe czy lokalizacyjne. W ten sposób zwiększa się dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania. Nie ma też konieczności siedzenia w długich kolejkach w poczekalniach, jeśli wyłącznie potrzebujemy skonsultować wyniki badań lub otrzymać receptę na stale przyjmowane leki.
Konsultacje takie mają oczywiście pewne ograniczenia. Nie jest możliwe przeprowadzenie badania fizykalnego, niezbędnego do postawienia diagnozy w przypadku wielu chorób.
Warto wybierać konsultacje z lekarzami za pośrednictwem sprawdzonych platform medycznych, które udostępniają szyfrowaną wymianę informacji, chroniącą dane osobowe pacjenta i jego prywatność. Dodatkowo, z takimi platformami współpracują najlepsi lekarze różnych specjalizacji, a ceny konsultacji są bardzo przystępne. Nierzadko o wiele tańsze, niż ma to miejsce w tradycyjnych gabinetach.
Artykuł sponsorowany