Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Jak sprawdzić czy ma się niedobór magnezu?

19 grudnia 2023 niedobór magnezu

Magnez to jeden z ważniejszych mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jego niedobór może wywołać zaburzenia pracy wielu układów oraz powodować pogorszenie samopoczucia. By temu zapobiec, należy dostarczać organizmowi prawidłowe ilości magnezu wraz z dietą lub w przypadku dużego niedoboru tego pierwiastka, należy sięgnąć po preparaty go zawierające. Jakie są objawy niedoboru magnezu? Jak im zapobiegać oraz jak sprawdzić, czy niedobór magnezu dotyczy również nas? O tym w artykule.

Niedobór magnezu, czyli hipomagnezemia

Hipomagnezemia, czyli fachowe określenie niedoboru magnezu, to zjawisko, kiedy we krwi znajduje się zbyt małe stężenie tego pierwiastka. Jeśli podejrzewasz u siebie tę dolegliwość, warto wykonać badanie krwi, które określa ilość magnezu w surowicy krwi, a także w osoczu. Dodatkowo warto sprawdzić, ilość magnezu w dobowej zbiórce moczu. Jeśli pacjent cierpi na niedobory tego pierwiastka, wówczas organizm będzie wydalał mniej magnezu wraz z moczem. Pomocny w diagnozowaniu hipomagnezemii jest także jonogram – badanie określające zawartość we krwi takich pierwiastków jak wapń czy potas. 

Warto jednak podkreślić, że wszystkie te badania są pomocne w diagnozowaniu hipomagnezemii, jednak nie dadzą 100%-wej pewności, czy niedobór faktycznie występuje. Najwięcej magnezu znajduje się bowiem w komórkach naszego organizmu, czego nie da się sprawdzić przy pomocy badania. Dlatego tak ważne jest, by obserwować swoje samopoczucie na co dzień i być uważnym na występowanie ewentualnych objawów niedoboru magnezu.

Objawy niedoboru magnezu

Niedobór magnezu może objawiać się na różne sposoby, jednak do najpopularniejszych symptomów należą:

  • mrowienie w kończynach,
  • drżenie powiek,
  • mimowolne skurcze mięśni,
  • nerwowość, wahania nastroju, uczucie niepokoju, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość czy zaburzenia snu o niewielkim nasileniu,
  • łagodne lęki,
  • skurcze przewodu pokarmowego,
  • kołatanie serca (bez zaburzeń rytmu serca).

Jeśli zauważyłeś/ zauważyłaś tego rodzaju objawy u siebie, mogą one świadczyć o niedoborze magnezu w organizmie.

Jak sobie radzić z niedoborami magnezu w organizmie?

Najważniejszym czynnikiem przeciwdziałającym niedoborowi magnezu w organizmie jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety bogatej w pokarmy zawierające ten pierwiastek. By zapobiec niedoborom, w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w magnez takie jak orzechy, kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony, a także zielone warzywa. Warto sięgnąć również po ryby, jajka oraz kakao.

Gdy jednak niedobór magnezu w organizmie jest wysoki, prawidłowa dieta może nie wystarczyć. W takim przypadku warto sięgnąć po lek. Jednym z nich jest Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte. To leki bez recepty dostarczające łatwo przyswajalną formę pierwiastka – cytrynian magnezu. Obecność witaminy B6 dodatkowo wspiera wchłanianie magnezu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czym jest niedobór magnezu – https://magnefar.pl/porady-objawy-niedoboru-magnezu-magnefar-pl/, i jak się objawia, zajrzyj na stronę producenta Magnefar B6.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł sponsorowany

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pomysły na zupy
kombucha w roli głównej
Zdrowe zamienniki popularnych przekąsek

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zdrowe zamienniki popularnych przekąsek