Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Lance Armstrong – top 7 ciekawostek

1 maja 2024 armstrong


Legenda kolarstwa szosowego, 7-krotny zwycięzca Tour de France, brązowy medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney, a także bohater najgłośniejszego skandalu dopingowego w historii sportu. Lance Armstrong utracił tytuł najwybitniejszego kolarza w historii, otrzymując dożywotnią dyskwalifikację. Co jeszcze wiadomo o upadłej legendzie sportu?

Kilka faktów o Lance Armstrongu

  • Rok i miejsce urodzenia: 18 września 1971 rok w Plano w stanie Teksas.
  • Zawód: kolarz szosowy.
  • Życie prywatne: 5 dzieci (trójka z pierwszą żoną Kristin Richard oraz dwójka z drugą żoną Anną Hansen)
  • Największe osiągnięcia: złoty medal Mistrzostw Świata Oslo 1993 (start wspólny); 7-krotny zwycięzca Tour de France; brązowy medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

1. Dzieciństwo, które ukształtowało jego trudny charakter

Historia rodziny Armstronga jest skomplikowana. Nie miał kontaktu z ojcem, mógł polegać wyłącznie na mamie, która urodziła go w wieku 17 lat.  Linda Armstrong rozwiodła się, gdy Lance miał zaledwie 2 lata, następnie wyszła za mąż za Terry’ego Armstronga, który bił przyszłego Mistrza Świata za najdrobniejsze przewinienia.

2. Początek kariery sportowej

Sposobem ucieczki od traumatycznego dzieciństwa dla Armstronga stał się rower. Pozwolił mu poczuć wolność, niezależność i uciec od problemów. Od wczesnych czasów szkolnych angażował się w sport, pokazując przebłyski geniusza. Doskonale radził sobie w bieganiu, pływaniu, jak i jeździe na rowerze, a to pozwoliło mu rozpocząć karierę w triathlonie.  Został krajowym Mistrzem Juniorów.

Do spróbowania sił stricte w kolarstwie nakłonił go Jim Ochowicz, który zarządzał zespołem 7-Eleven. Początki nie należały do najprostszych, Armstrong był niecierpliwy, nie do końca realizował założenia taktyczne zespołu, ale dał się poznać jako utalentowany zawodnik. Po zajęciu 14. lokaty na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku dołączył do zespołu Motorola.

Pierwszych zawodów w San Sebastian jako profesjonalny kolarz nie może zaliczyć do udanych, ponieważ zajął ostatnie miejsce. Był to jednak punkt zwroty w jego karierze – w kolejnym wyścigu był już najlepszy, czym rozpoczął fascynującą karierę.

3. Byk z Teksasu

Takim przydomkiem media zaczęły określać Lance Armstronga, który nie przejmował się konwenansami. Był pewny swoich umiejętności, mówił to, co myślał. Przyniosło mu to zarówno wielu wrogów, jak i fanów na całym świecie.

4. Rak jądra z przerzutami do mózgu i na płuca

Taką diagnozę kolarz otrzymał w wieku 25 lat, po serii badań, na które został skierowany, gdy zaczął pluć krwią i całkowicie opadł z sił. Był to najgorszy okres w jego życiu, nie tylko ze względu na problemy zdrowotne. Sponsorzy oraz inwestorzy, których skupia m.in. platforma forex zawiesili płatności, bukmacherskie zakłady online nie miały z niego żadnych zysków, a on zaczął popadać w bankructwo. Wszystkie dotychczas zarobione pieniądze musiał zainwestować w intensywne leczenie. Przyniosło to efekt po roku ciężkiej walki.

5. Sukcesy w Tour de France

Od 1998 roku, Lance Armstrong zaczął święcić największe triumfy w swojej karierze. Po wygranej walce z rakiem jądra podpisał umowę z grupą US Postal. W pierwszym wyścigu wygrał w Luksemburgu, a rok później rozpoczęła się jego niesamowita dominacja. 7 razy stanął na najwyższym stopniu podium Tour de France (z czego ostatni raz w 2005 roku), a na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobył brąz.

6. Od dominatora do dożywotniej dyskwalifikacji

Miesiąc po 7. zwycięstwie w TdF w „L’Equipe” ukazał się artykuł oskarżający Armstronga o stosowanie dopingu. Francuscy dziennikarze upublicznili informacje, jakoby sześć próbek pobranych lata temu od sportowca zawierało wysoki poziom EPO. Kolarz stanowczo temu zaprzeczył, a wszystko to zbiegło się z zakończeniem przez niego kariery.

Po 3 latach powrócił do kolarstwa, aby promować kampanię na rzecz walki z rakiem. Jeździł za darmo, i osiągnął kolejny sukces – zajął trzecie miejsce w TdF. Od 2010 roku USA wszczęło federalne śledztwo, w celu wykrycia niedozwolonych praktyk, których miał dopuszczać się kolarz. W lutym 2012 roku śledztwo zostało zakończone, ale w czerwcu tego samego roku Agencja Antydopingowa Stanów Zjednoczonych (USADA) wystosowała oficjalne oskarżenie wobec Armstronga. Sportowiec ogłosił, że nie zamierza walczyć z zarzutami. W październiku Agencja Antydopingowa powołując się na zeznania świadków (kolegów, którzy mieli być przez sportowca zastraszani) oraz szczegóły dochodzenia, odebrała sportowcowi wszystkie tytuły zdobyte od 1998 roku oraz nałożyła na niego dożywotni zakaz oficjalnych startów w zawodach.

7. Armstrong bez wyrzutów sumienia

Pierwszego oficjalnego wywiadu po dożywotniej dyskwalifikacji Armstrong udzielił w talk-show amerykańskiej dziennikarki Oprah Winfrey. Przyznał się do stosowania dopingu, jednak podkreślił, że choć szczerze przeprasza wszystkich kibiców, którzy poczuli się oszukani i zdradzeni, on sam nie ma poczucia winy, ponieważ, jak twierdzi, w czasie jego startów wszyscy stosowali środki dopingujące.

W telewizyjnym wywiadzie Armstrong po raz kolejny udowodnił, że przydomek nadany mu lata temu przez media, czyli Byk z Teksasu jest nieprzypadkowy. Jasno podkreślił, że zwycięstwa w Tour de France zawdzięcza wyłącznie sobie, a ponadto nadal należy mu się chwała i podziw.


Bukmacherzy dostępni na stronie najlepsibukmacherzy.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie
Olej z wiesiołka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Olej z wiesiołka