Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Niedobór magnezu – jak go rozpoznać i wyleczyć?

30 listopada 2023 niedobór magnezu

Eksperci alarmują – wielu Polaków nie spożywa wystarczającej ilości pokarmów zawierających magnez. Większość z nas nie stosuje też suplementacji, która zapobiega powstawaniu niedoboru tego pierwiastka. Zbyt niski poziom magnezu wiąże się z niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami i może dotyczyć także Ciebie – poznaj jego charakterystyczne objawy i sprawdź, jak uzupełnić niedobór.

Czy magnez jest ważny dla naszego zdrowia?

Magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów. Ten pierwiastek wpływa na sprawne działanie nerwów, serca, mięśni, czy szkieletu, a około 60% wspomnianego mikroelementu znajduje się właśnie w kościach. Magnez wspomaga pracę komórek budujących szkielet oraz reguluje działanie parathormonu, regulującego poziom wapnia w organizmie. Kiedy w naszym ciele brakuje magnezu, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu nerwowego, krwionośnego oraz kostnego. Niedobór tego pierwiastka znaczne utrudnia normalne funkcjonowanie. Na szczęście w większości przypadków do odzyskania równowagi wystarczą dobrze zbilansowana dieta oraz odpowiednia suplementacja. Najlepsze preparaty z magnezem znajdziesz na stronie internetowej sklepu MyBionic.

Podstawowe objawy niedoboru magnezu

Niewielki niedobór magnezu może pozostać niezauważony przez długi czas. Dzieje się tak, ponieważ organizm człowieka uruchamia procesy pomagające zachować jak największą ilość cennego pierwiastka. Kiedy jego zapasy stają się niskie, ilość magnezu wydalanego z moczem zostaje ograniczona, a jelita wchłaniają więcej mikroelementu. Pierwsze niepokojące objawy zazwyczaj pojawiają się dopiero przy poważnym niedoborze, który skutkuje m.in.:

  • przemęczeniem,
  • nudnościami i brakiem apetytu,
  • skurczami mięśni,
  • mrowieniem skóry,
  • nieprawidłowym tętnem,
  • drgawkami.

Do grupy szczególnie zagrożonej niedoborem magnezu zalicza się osoby starsze, chorych na cukrzycę typu II, pacjentów cierpiących na zespół złego wchłaniania oraz alkoholików.

Najlepsze źródła magnezu

Najwięcej magnezu znajdziemy w produktach roślinnych, takich jak zielone warzywa liściaste, nasiona, czy rośliny strączkowe. Dieta bogata w ten pierwiastek powinna uwzględniać:

  • fasolę,
  • nasiona dyni,
  • orzechy ziemne i nerkowce,
  • szpinak,
  • banany i rodzynki.

Magnez występuje również w mięsie i rybach, dlatego warto wprowadzić do swojego jadłospisu potrawy z drobiu, wołowiny, czy łososia. Dobroczynny pierwiastek znajdziemy też w przetworach mlecznych oraz ciemnej czekoladzie.

Czy wiesz, jak należy suplementować magnez?

Jeśli nasza dieta nie wystarczy, by zaspokoić zapotrzebowanie na magnez, należy sięgnąć po odpowiednią suplementację np. https://mybionic.pl/formeds-bicaps-mag-b6-magnez-z-witamina-b6. Dzienne spożycie tego pierwiastka różni się w zależności od wieku oraz płci. Dorośli mężczyźni potrzebują około 400-420 mg magnezu na dobę, a kobiety 310-320 mg. Nieco większe są zalecane dobowe dawki dla pań spodziewających się dziecka, które powinny przyjmować około 350-360 mg magnezu. Niedobór tego mikroelementu może mieć różne przyczyny, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się ze specjalistą, który wytyczy odpowiednią ścieżkę leczenia. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dieta pudełkowa z deficytem kalorycznym
Catering dietetyczny w Poznaniu
Dlaczego warto dbać o zdrowie jelit

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dlaczego warto dbać o zdrowie jelit