Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Co to jest gęstość odżywcza pokarmów?

25 września 2023 Gęstość odżywcza pokarmów

Porównując zawartość witamin i minerałów w żywności, warto kierować się nie gramaturą produktów, a właśnie ich gęstością odżywczą. Jest ona pomocna przy określaniu dobrych źródeł poszczególnych składników w naszej diecie. Czym dokładnie jest gęstość odżywcza pokarmów i jak ją interpretować?

Jak porównywać poszczególne produkty spożywcze?

Powszechnie wiadomo, że warzywa, owoce, ciemne pieczywo czy chude mięso powinny gościć w naszej codziennej diecie. Każdy z nas z pewnością spotkał się z pojęciem piramidy żywieniowej, w oparciu o którą warto konstruować swoje codzienne menu. Jasne jest również to, że wymienione produkty zawierają najwięcej cennych dla naszego zdrowia witamin i składników mineralnych. Pojawia się jednak pytanie, skąd właściwie to wiemy? Otóż mówi nam o tym gęstość odżywcza pokarmów. Informuje ona, ile danego składnika znajduje się w 2000 kcal produktu. Jako odniesienie przyjęto właśnie 2000 kcal, gdyż jest to dzienne, średnie zapotrzebowanie na energię dorosłej, średnio aktywnej osoby. Jest to więc wartość bazowa, oparta na statystykach. 

Gęstość odżywcza pokarmów, czyli które produkty warto wybierać?

O gęstości odżywczej pokarmów mówi się stosunkowo niewiele – częściej możemy znaleźć informację na temat tego, ile konkretnego składnika dostarczy 100 g produktu. Wszystko dlatego, że ten wskaźnik jest zwyczajnie łatwiejszy w interpretacji. Niemniej jednak to właśnie gęstość odżywcza pozwala ustalić, które pokarmy warto spożywać, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy. Co istotne, każdy składnik powinien być rozpatrywany oddzielnie. Wszystko dlatego, że nie ma idealnych produktów, które byłyby dobrymi źródłami wszelkich cennych składników odżywczych. 

gęstość odżywcza pokarmów

Jak interpretować gęstość odżywczą? Jako przykład podajmy mięso z kurczaka, które dostarcza około 260 mg magnezu w 2000 kcal. Tymczasem dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na magnez wynosi 318 mg. Oznacza to, że spożywając 2000 kcal mięsa z kurczaka, nie pokryjemy zapotrzebowania na magnez. Idąc dalej, można stwierdzić, że mięso z kurczaka nie jest dobrym źródłem magnezu. Nie oznacza to jednak, że nie będzie dobrym źródłem białka. Przykład ten pokazuje, jak zawiłą kwestią jest gęstość odżywcza pokarmów. Na co dzień zajmują się nią dietetycy oraz osoby związane z żywieniem człowieka, my natomiast mamy dostęp do wyników procentowych, które warto śledzić, wybierając poszczególne produkty do swojego menu.

Jak jeść zdrowo?

Gęstość odżywcza rzuca zupełnie nowe światło na kwestię doboru produktów czy w ogóle zdrowego odżywiania. Ułożenie odpowiedniego menu może być trudne, zwłaszcza w chorobie. Warto wtedy sięgnąć po Supportan DRINK, który charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą w kontekście poszczególnych składników mineralnych i witamin. Tego rodzaju produkty możemy przyjmować wspomagająco, dbając o zdrową dietę. Chcąc ułożyć menu dla całej rodziny, możemy posiłkować się tabelami gęstości odżywczej pokarmów. Są one dostępne w Internecie oraz książkach specjalistycznych. Niemniej jednak dotyczą one osób, u których nie występują niedobory pokarmowe. W takich przypadkach odpowiednim rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem lub lekarzem, który podpowie, jak uzupełnić dietę w wartości odżywcze. 

Materiał oznaczony

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dieta na redukcję
Rola odżywiania w rehabilitacji neurologicznej
catering na dietę ketogeniczną

Jesteś zainteresowany reklamą?