Z każdym rokiem rośnie świadomość w zakresie zdrowego żywienia, która skłania tysiące ludzi do zmian w tym obszarze. Zbilansowana dieta to absolutna podstawa prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie zawsze jednak zmiany przychodzą łatwo. Zwłaszcza, gdy popularne przekąski do których jesteśmy przyzwyczajeni, są niezastąpionym elementem każdego wieczoru. W tym artykule znajdziecie nie tylko pomysły na zdrowe zamienniki słodyczy i chipsów, ale także praktyczne porady, dzięki którym zdrowe nawyki żywieniowe zostaną z Wami na dłużej!
Zastąp cukier prosty węglowodanami
Najczęściej po przekąski sięgamy pod wieczór – między obiadem a kolacją. “Mały głód” zaspokajamy łatwo dostępnymi produktami, których przygotowanie nie zajmie nam wiele czasu. Najczęściej odczuwamy wtedy silną chęć na słodycze. Dlaczego? Bo cukier prosty dostarczy nam energii, której o tej porze dnia już nam brakuje. Tylko, że batonik czekoladowy podniesie poziom cukru we krwi gwałtownie, po czym szybko go obniży. Wywoła to ponowne uczucie zmęczenia i spadku energii.
Węglowodany, zwłaszcza produkty o niskim indeksie glikemicznym znacznie wolniej i stabilniej uwalniają glukozę do krwi. Przykładami takich produktów są warzywa liściaste (szpinak, sałata), ogórek, pomidory, cukinia, a także owoce, produkty zbożowe i rośliny strączkowe. Dobrą alternatywą są również orzechy. Dodatkową zaletą tych zamienników jest dużo niższa kaloryczność. Produkty o niskim indeksie glikemicznym zapewniają również dłuższe odczuwanie sytości.
Warzywa zamiast chipsów?
Chipsy, paluszki solone, orzeszki w panierce. Jakie są następstwa regularnego spożywania tłustych i słonych przekąsek? Między innymi otyłość, która zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby serca.
Regularne spożywanie wysokokalorycznych, słonych i tłustych przekąsek może prowadzić także do zaburzeń metabolicznych, takich jak insulinooporność. Zaburzona może zostać również praca układu trawiennego. Dieta “bogata” w tłuszcze i sól wyniszcza nasz organizm. Dodatkowo, przekąski te często zawierają puste kalorie – dostarczają dużo energii, ale mało wartości odżywczych.
Dobrą alternatywą dla chipsów są pieczone talarki warzyw – cukinii, ziemniaków lub batatów. Do smaku można doprawić je ziołami, granulowanym czosnkiem i odrobiną słodkiej papryki – kluczowe jest ograniczenie soli. Zalecamy pieczenie na papierze – talarki możesz posmarować minimalną ilością oliwy czosnkowej, by ładnie się zapiekły bez wysuszenia i przypaleń.
Fanom paluszków polecamy pokrojenie w słupki marchewki, papryki i ogórka zielonego oraz podanie ich z hummusem albo sosem jogurtowym własnej roboty. Wystarczy, że do odtłuszczonego jogurtu naturalnego dodasz drobno posiekany czosnek, trochę startego ogórka świeżego i szczyptę pieprzu! Orzeszki w panierce natomiast najłatwiej jest zastąpić zwykłymi orzechami bez dodatku soli. Jednak pomimo składników odżywczych zawartych w orzechach, są one kaloryczną przekąską i nie zaleca się spożywania ich więcej, niż garstka dziennie.
Przepisy z diet pudełkowych, które ułatwią Ci życie
Catering dietetyczny zapewni Ci nie tylko zbilansowane i zdrowe posiłki. Jest to także kopalnia inspiracji oraz pomysłów na proste, smaczne i przede wszystkim pożywne przekąski, które nie zaburzą Twojej diety. Na warsztat weźmy na przykład propozycję podwieczorków Pogotowia Dietetycznego: wegańskie ciasto z owocami i cynamonem, sernik na zimno bez glutenu i mleka, proteinowy shake antyoksydacyjny, trufle brownie z orzechami… To tylko kilka pozycji z różnych diet dostępnych na stronie.
Nie zawsze jednak mamy czas na przyrządzanie zdrowego podwieczorku – wizja spędzania dodatkowego czasu w kuchni może okazać się przytłaczająca. Prościej jest wybrać drogę na skróty i zjeść czekoladki, prawda?
Utrzymaj zdrowe nawyki z cateringiem dietetycznym!
Decyzja o skorzystaniu z diety pudełkowej otworzy przed Tobą nowe możliwości kulinarne, dzięki którym w łatwy sposób urozmaicisz swoje menu bez konieczności spędzania połowy dnia w kuchni. Poza tym, regularne nowości w jadłospisie minimalizują ryzyko znudzenia dietą. Zaoszczędzony czas będziesz mógł/mogła przeznaczyć na aktywności, które dotąd nie mieściły się w Twoim planie dnia.
Nad menu Pogotowia Dietetycznego czuwa doświadczony zespół, dzięki któremu jadłospisy są personalizowane, kreatywne i zawierają potrawy z kuchni całego świata. Skorzystanie z ich bogatej oferty cateringowej to maksymalizacja szans na utrzymanie zbilansowanej diety – kluczowej w poprawie stanu zdrowia i wyglądu sylwetki. Wygodna dostawa do domu lub biura i wysoka jakość składników to nieocenione atuty, które posiada catering dietetyczny Pogotowie Dietetyczne.
Artykuł sponsorowany