Na różnego rodzaju alergie cierpi ponad 12 milionów Polaków. Wielu z nich ma postać skórną alergii, która pojawia się po kontakcie z czynnikiem drażniącym czy też jego spożyciu. Aby skutecznie walczyć z alergią trzeba oczywiście znaleźć jej przyczynę. Dziś podpowiemy, jak można to zrobić i jakie metody w walce z alergią będą najskuteczniejsze.
Sposoby rozpoznawania alergii – wybierz się na wizytę do lekarza
Lekarz może rozpoznać alergię na podstawie wywiadu lekarskiego i przepisać maści czy kremy albo tabletki, które pomogą zwalczyć objawy. Jednak całkowita pewność, co do tego, skąd wziął się odczyn alergiczny jest wtedy, gdy wykona się stosowny test. Może być to test kropelkowy, który polega na nałożeniu na skórę substancji komedogennej i jej nakłuciu, a następnie obserwowaniu reakcji skórnej. Popularne są także testy płatkowe wykonywane na plecach, w przypadku których wyniki odczytywane są po dwóch lub trzech dniach. Na skórę aplikowane są zarówno alergeny pokarmowe, jak i te występujące w środowisku. Można zatem dowiedzieć się czy ma się np. alergię na gluten, metale czy inne materiały, choćby lateks. Czasami można samodzielnie rozpoznać alergię, a dotyczy to alergii kontaktowych. Jeśli miało się do czynienia z substancją, na której działanie nie jest się wystawionym na co dzień i występuje alergia, to można przypuszczać, że to właśnie kontakt z nią ją wywołał. Dotyczy to także przyjmowanych leków czy naparów z ziół. W takim przypadku należy je odstawić, a gdy jest się w trakcie leczenia udać się do lekarza, by ustalił inny lek bez substancji drażniącej skórę.
Alergia na składniki zawarte w kosmetykach – jak jej uniknąć?
Alergia na kosmetyki nie jest rzadkością, dlatego należy sięgać po niekomedogenne, które mają jak najkrótszy skład. Do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii polecane są w szczególności kosmetyki hipoalergiczne, w których składzie nie ma SLS, SLES, olejów mineralnych, sztucznych barwników czy alkoholu etylowego. Wszystkie te składniki mają działanie wysuszające skórę, a w konsekwencji mogą powodować też stany zapalne. Reakcje skórne wywołują często kwasy stosowane w kosmetyce. Mowa zwłaszcza o kwasie salicylowym w większym stężeniu, a także alkoholowej postaci witaminy A, czyli retinolu. Czasami skóra reaguje alergią przy pierwszym kontakcie z daną substancją, a następnie może się do niej przyzwyczaić. Stąd jeżeli chce się skorzystać z niewątpliwie korzystnych dla skóry właściwości retinolu należy zaczynać od niewielkich stężeń, np. 0,2% czy o,3%. Stężenie substancji aktywnej można zwiększać stopniowo po kilku dniach stosowania. Warto też wiedzieć, że retinolu nie stosuje się codziennie, a raz na kilka dni. Najlepiej serum z retinolem stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Dobrym przykładem jest znana rutyna pielęgnacyjna skin cycling. Jeżeli skóra jest szczególnie wrażliwa na retinol, to osoba uczulona może sięgnąć po substancje, które mają podobne działanie choćby jedną z form witaminy C z kwasem hialuronowym czy też niacynamid.
Jak jeszcze możecie dbać o skórę ze skłonnościami do alergii?
Warto sięgać po naturalne tkaniny, które nie drażnią skóry. Ubrania powinny być wykonane z bawełny czy też bawełny z domieszką tworzyw sztucznych, które zostały przebadane w kontakcie z wrażliwą skórą. Skórę alergiczną koniecznie trzeba zabezpieczać, stosując odpowiednie środki, choćby kremy czy spraye z filtrem UV. W ten sposób nie naraża się jej na działanie wolnych rodników tlenowych, gdyż ich aktywność zostaje znacząco ograniczona. Krem z filtrem czy spray należy stosować także na twarz. Można wybrać spray, który aplikuje się na makijaż, co sprawdza się w przypadku każdego typu cery i jest wygodnym rozwiązaniem.
Artykuł sponsorowany