Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak dbać latem o skórę?

26 września 2023 Jak dbać latem o skórę?

Lato to intensywny okres dla skóry. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację, aby regenerować i nawilżać skórę, a jednocześnie chronić się przed słońcem. Zobacz, o czym musisz pamiętać, aby skompletować wakacyjny zestaw kosmetyków.

Chroń skórę przed słońcem wysokimi filtrami

Ochrona przed promieniowaniem UV to jedno z ważniejszych zadań w pielęgnacji i powinno się ją zacząć stosować jak najwcześniej. Opalanie się bez filtrów skutkuje przyśpieszonym procesem starzenia się skóry, która szybciej ulega degeneracji i jest bardziej narażona na przebarwienia. Latem należy stosować jak najwyższe filtry, najlepiej spf 50, ale w pozostałych miesiącach też trzeba chronić się przed słońcem. Opalenizna to tak naprawdę mechanizm ochronny skóry, która musi zapobiegać oparzeniom. Po drugie, promieniowanie słoneczne nasila powstawanie wolnych rodników, które mają niszczący wpływ na struktury skóry, takie jak kolagen i elastyna. Dlatego latem stosowanie antyoksydantów, które zwalczają działanie wolnych rodników, będzie bardzo ważne. Duże znaczenie mają tu witamina C i witamina E. W okresie letnim może pojawić się uczulenie na skutek działania promieniowania UV. Czy wiesz czym jest alergia na słońce? To wysypka, która znika za kilka godzin lub może utrzymywać się dłużej i trzeba zastosować leki antyalergiczne.

Twoja skóra potrzebuje nawilżenia latem

Ważne jest, aby nawilżać skórę w okresie letnim, kiedy jest ona szczególnie przesuszona. Takie składniki jak kwas hialuronowy, witamina E, niacynamidy, będą do tego idealne. Do tego wybierz także składniki kojące, takie jak aloes, pantenol czy wspomniane już niacynamidy, bo Twoja skóra po opalaniu potrzebuje łagodzenia. Na dzień możesz stosować krem w fluidzie z kwasem hialuronowym i filtrem spf 50, a na noc kremy i serum nawilżające o wysokim stężeniu składników nawadniających. Możesz dodatkowo zastosować serum, które wzmacnia działanie kremu. Nakładaj go tuż przed kremem jako kosmetyk uzupełniający. Serum może być niezwykle przydatne na okres intensywnej regeneracji skóry po okresie letnim, bo zawiera wyższe stężenia składników aktywnych, które działają na skórę szybciej niż krem.

Czy mogę używać latem wszystkich kosmetyków?

Przede wszystkim jest to dozwolone, ale należy tak dobrać stężenia, aby nie były za wysokie. Niektóre kosmetyki są bardziej podatne na promieniowanie słoneczne. Na przykład retinol to substancja, która może reagować inaczej na skórę w okresie dużego nasłonecznienia. Jeśli zaczynasz stosować go po raz pierwszy, to nie rób tego latem. Gdy używasz go już jakiś czas, zmniejsz jego stężenie w okresie letnim. Jest to zalecane dla większego bezpieczeństwa, jeśli chodzi o promieniowanie słoneczne. Jak zachować się w przypadku stosowania kwasów na skórę? Można używać kwasów w okresie letnim, ale należy robić to z wyczuciem i najlepiej z kwasami o mniejszych stężeniach. Poza tym nie jest zalecane wtedy intensywne opalanie się, bo może to wywołać podrażnienie skóry. Jak widać, latem należy zastosować większą ostrożność z kosmetykami podatnymi na promieniowanie słoneczne.

Materiał zewnętrzny

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie
Olej z wiesiołka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Olej z wiesiołka