Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Jelito drażliwe – Dieta FodMap

1 czerwca 2023 jelito drażliwe

 Zespół Jelita drażliwa to choroba, która może skutecznie wpłynąć na jakość życia inaczej nazywana Irritable bowel syndrome. Jednym z popularnych sposobów leczenia zespołu jelita drażliwego jest  dieta FODMAP – to skrót od fermentowalnych oligo-, di-, mono-sacharydów i polioli. Są to węglowodany, które trudno trawią się i fermentują w jelitach cienkim prowadząc do bólu brzucha, wzdęć, biegunki lub zaparcia.
Po fazie eliminacji, dieta FODMAP polega na stopniowym wprowadzaniu do diety wybranych produktów, aby indywidualnie określić, które z nich powodują u pacjenta dyskomfort w jelicie grubym.

  1.  Zespół jelita drażliwego – co jeść
  2. Zespół jelita drażliwego – co unikać
  3. Zespół jelita drażliwego – dieta

    Zobacz także: Czym jest zespół nieszczelnego jelita? Poznaj dietę na tę dolegliwość.

Zespół jelita drażliwego – co jeść

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable bowel syndrome) i chciałbyś wiedzieć, co jeść, to oto kilka sugestii:

  • Dieta w ibs : Możesz skupić się na diecie, która pomoże łagodzić objawy. The Low FODMAP diet in jest często zalecana dla osób z IBS. 
  • Dieta FODMAP: Dieta ta koncentruje się na eliminacji lub ograniczeniu spożycia pewnych rodzajów węglowodanów (FODMAP), które mogą drażnić jelita. Warto dowiedzieć się,  jakich produktów o wysokiej zawartości FODMAP unikać.
  • Jadłospis: Podamy przykładową dietę dostosowaną do diety FODMAP. Może to pomóc w planowaniu posiłków i unikaniu potencjalnie problematycznych produktów.
  • Dieta o niskiej zawartości FODMAP: Możesz poszukiwać informacji na temat produktów o niskiej zawartości FODMAP i jak je włączyć do swojej diety.
problemy z jelitami

Zespół jelita drażliwego – co unikać

W przypadku zespołu drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrome) zaleca się unikania następujących pokarmów i składników:

  1. Produkty zawierające FODMAP : to grupa węglowodanów, które mogą wywoływać objawy IBS. Unikaj pokarmów bogatych w laktozę (np. mleko, jogurt), fruktozę (np. niektóre owoce, słodziki), oligosacharydy (np. cebula, czosnek), disacharydy (np. sacharoza, laktoza) oraz poliole (np. sorbitol, ksylitol).
  2. Produkty mleczne: Unikaj lub ogranicz spożycie mleka i produktów mlecznych, zwłaszcza jeśli masz nietolerancję laktozy. Duże ilości mogą zaburzać pracę jelit.
  3. Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu: Unikaj tłustych potraw, smażonych potraw, smalcu i innych pokarmów o dużej zawartości tłuszczu, ponieważ mogą one nasilać objawy IBS.
  4. Produkty gazotwórcze: Unikaj spożywania pokarmów, które mogą powodować wzdęcia i gazy, takich jak fasola, kapusta, brokuły, brukselka, burak, bakłażan, kalafior i cebula.
  5. Produkty o wysokiej zawartości fruktozy: Ogranicz spożycie owoców i soków o wysokiej zawartości fruktozy, takich jak jabłka, gruszki, winogrona i morele.
  6. Produkty piekarnicze i pełnoziarniste: Niektóre produkty piekarnicze, takie jak pieczywo pszenne, zawierają składniki, które mogą wywoływać objawy IBS. Możesz rozważyć wybór chleba o niskiej zawartości FODMAP lub chleba bezglutenowego.
  7. Napoje gazowane: Unikaj napojów gazowanych, które mogą powodować gazy i wzdęcia.
  8. Sztuczne słodziki: Niektóre sztuczne słodziki, takie jak sorbitol i ksylitol, mogą powodować objawy IBS. Sprawdź etykiety produktów spożywczych i unikaj tych składników.
  9. Kawa i napoje zawierające kofeinę: Kofeina może pobudzać przewód pokarmowy i nasilać objawy IBS. Ogranicz spożycie kawy, herbaty i innych napojów zawierających kofeinę.
  10. Ostre przyprawy: Niektóre osoby z IBS mogą reagować na ostre przyprawy, takie jak czosnek, cebula, chili i papryka. Monitoruj swoje reakcje na tego typu przyprawy i dostosuj ich spożycie.

Pamiętaj, że reakcje organizmu na pokarmy mogą się różnić, dlatego ważne jest indywidualne dostosowanie diety. Jeśli masz problemy z IBS, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą pomóc w opracowaniu spersonalizowanego planu diety

Zespół jelita drażliwego – dieta

  1. Eliminacja i reintrodukcja: W diecie low FODMAP zaleca się etap eliminacji, w którym eliminuje się produkty bogate w FODMAP przez określony okres czasu (zwykle 2-6 tygodni). Następnie, w ramach etapu reintrodukcji, stopniowo wprowadza się te składniki, aby zidentyfikować, które z nich powodują nasilenie objawów. Ważne jest monitorowanie reakcji organizmu na poszczególne składniki i dostosowywanie diety odpowiednio.
  2. Łatwostrawne posiłki: Wybieraj lekkostrawne posiłki, które nie obciążają przewodu pokarmowego. Zdrowe źródła białka to np. chude mięso, ryby, tofu i jajka. Węglowodany można uzyskać z łatwostrawnych źródeł, takich jak ryż, komosa ryżowa, ziemniaki, banany, camembert, mleko migdałowe, płatki owsiane, sałata oraz chleb orkiszowy na zakwasie.
  3. Błonnik pokarmowy: Niektóre osoby z IBS mają wrażliwość na błonnik pokarmowy. Jeśli masz tendencję do zaparć, ogranicz spożycie błonnika nierozpuszczalnego (znajdującego się w skórkach owoców, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych) i skup się na błonniku rozpuszczalnym (np. otręby owsiane, nasiona lnu).
  4. Regularne posiłki: Staraj się spożywać regularne posiłki i unikać długich przerw między nimi. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
  5. Monitorowanie reakcji organizmu: Ważne jest śledzenie, jak organizm reaguje na spożywane pokarmy i dostosowywanie diety odpowiednio. Nie wszyscy pacjenci z IBS reagują w ten sam sposób na konkretne pokarmy, dlatego warto prowadzić dziennik żywieniowy i rejestrować objawy po spożyciu poszczególnych posiłków.

Pamiętaj, że każda osoba z IBS może mieć indywidualne reakcje na pokarmy, dlatego istotne jest eksperymentowanie i znalezienie diety, która najlepiej działa dla Ciebie. Dietę fodmap stosuje coraz więcej pacjentów z zespołem jelita wrażliwego.

Zobacz także: Probiotyk na jelita – jaka osłona do antybiotyku, przy biegunce. Kiedy jeszcze warto sięgać po dobre bakterie?

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

catering na dietę ketogeniczną
enzymy trawienne
fit przepisy

Jesteś zainteresowany reklamą?

fit przepisy