Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Probiotyk na jelita – jaka osłona do antybiotyku, przy biegunce. Kiedy jeszcze warto sięgać po dobre bakterie?

27 listopada 2023 probiotyk

Probiotyki wywołują korzystny efekt nie tylko w przewodzie pokarmowym. Śmiało można powiedzieć, że mikrobiota wspierają niemal cały organizm. Kiedy warto sięgać po probiotyki? Jaki probiotyk wybrać przy problemach z wypróżnianiem, a jaki probiotyk na odporność?

Czym są probiotyki?

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które wywołują korzystny efekt zdrowotny i nie działają chorobotwórczo. Probiotyki niekiedy mylnie określane są jako lek osłonowy na żołądek. Tak naprawde działają one głównie na jelita, ale nie tylko. 

W przewodzie pokarmowym człowieka znajdują się miliony bakterii probiotycznych, a ich skład oraz proporcje są w zasadzie indywidualne dla każdego człowieka. Co może wskazywać na zależność pomiędzy obecnością określonych szczepów probiotycznych a skłonnością do różnego rodzaju schorzeń zarówno związanych z układem trawienny (zespół jelita drażliwego – IBS), jak i nie, np. alergii czy atopowego zapalenia skóry. 

Bakterie zasiedlające jelita mają ogromny wpływ na organizm. Wspomagają układ immunologiczny, zabezpieczając przed wnikaniem i namnażaniem się drobnoustrojów chorobotwórczych, biorą udział w procesach trawiennych, wytwarzaniu niektórych witamin czy też wpływają na perystaltykę i pozostałe funkcje jelit. 

Ze względu na wiele korzystnych aspektów pacjenci często sięgają po suplementy diety zawierające probiotyki. Obecny w danym preparacie szczep powinien jednak spełniać kilka warunków, które pozwolą na jego efektywne uzupełnienie diety:

  • W preparacie musi znaleźć się określony szczep o udokumentowanym działaniu – najlepiej szukać 3 członowych nazw szczepów probiotycznych, tj. Lactobacillus rhamnosus GG.W obrębie danego rodzaju, a nawet gatunku probiotyku jeden mikroorganizm może wykazywać korzystne działanie na organizm, a inny nie.
  • W dziennej dawce suplementu musi znaleźć się określona ilość bakterii probiotycznych, najlepiej potwierdzona badaniami.
  • Jasno określone warunki przechowywania. Niektóre preparaty wymagają trzymania w lodówce, co zapewnia szczepom w nich zawartych żywotność.
  • Dany szczep probiotyczny musi przeżyć w przewodzie pokarmowym i dotrzeć do miejsca działania, czyli do jelit.

Osłona do antybiotyku, probiotyk przy biegunce i wymiotach – jak wybrać preparat?

probiotyk

Jak już wspomniano dany szczep probiotyczny charakteryzuje się określonym działaniem. Dlatego też jeden z nich sprawdzi się lepiej na biegunkę, inny po antybiotykoterapii, a jeszcze inny w zespole jelita drażliwego. Chociaż niekiedy działanie szczepów jest wielokierunkowe, jak np. w przypadku dobrze znanego i przebadanego Lactobacillus rhamnosus GG. Jego suplementacja sprawdza się zarówno przy biegunce infekcyjnej, jak i poantybiotykowej, a także przy problemach alergicznych. Jest to również popularny składnik preparatów wieloszczepowych rekomendowanych w podobnych problemach. 

Najlepiej przebadanym szczepem pod kątem łagodzenia objawów związanych z IBS są Lactobacillus plantarum 299v i Bifidobacterium infantis 35624. Badania wykazały, że regularna suplementacja tymi probiotykami łagodzi ból brzucha, wzdęcia oraz pomaga regulować wypróżnienia. 

Często wybierany probiotyk na jelita dla niemowląt to Lactobacillus reuteri DSM 17938. Korzystnie wpływa na ruchy jelit i rekomendowany jest w profilaktyce zaparć. Jest to szczep często wybierany również przy kolkach niemowlęcych. 

Probiotyk w kroplach dla dzieci i w kapsułkach dla dorosłych

Wybierając probiotyk warto zwrócić uwagę również na jego postać. Najwygodniejszą formą podania probiotyku niemowlętom i małym dzieciom są krople. Przed podaniem preparatu maluchowi należy wstrząsnąć buteleczką i odmierzyć rekomendowaną przez producenta ilość kropli. Probiotyk w kroplach można podać bezpośrednio do jamy ustnej dziecka lub do wody bądź mleka w temperaturze pokojowej, które zostaną wypite przez malucha.

Alternatywą dla kropli są też smakowe misio-tabletki z probiotykiem lub saszetki, które można spożyć bezpośrednio lub rozpuścić w dowolnym płynie i wypić. Jest to jednak opcja dla starszych dzieci. 

Probiotyk na jelita dla dorosłych to zwykle łatwe do połknięcia kapsułki twarde. Tego typu preparaty można podawać również dzieciom. Nie mniej jednak, aby uniknąć zadławienia lepiej zawartość kapsułki wysypać i podać dziecku na łyżeczce lub rozpuścić w napoju. 

Warto zwrócić uwagę na warunki przechowywania danego suplementu z probiotykiem. Jest to ważne szczególnie gdy zabieramy preparat ze sobą w podróż. Niewłaściwe warunki przechowywanie danego preparatu wpłyną niekorzystnie na jego działanie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

serum na naczynka
Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie

Jesteś zainteresowany reklamą?

Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie