Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Kolagen rybi – właściwości i zastosowanie

18 września 2023 kolagen rybi

Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym w ludzkim organizmie. To struktura, która spaja wszystko – podobnie jak klej. Białko to znajduje się nie tylko w skórze, ale także w ścięgnach, kościach i mięśniach. Nieprzypadkowo jest tak cenione w branży beauty – dba o piękną skórę, włosy czy paznokcie. Jednym z jego rodzajów jest kolagen pozyskiwany z ryb, który może stanowić świetną alternatywę dla kolagenu wołowego, szczególnie, jeżeli eliminujesz mięso ze swojej codziennej diety. Poznaj, jakie właściwości posiada kolagen rybi, a także odkryj możliwości jego zastosowania.

WŁAŚCIWOŚCI I DZIAŁANIE KOLAGENU RYBIEGO

Kolagen rybi jest białkiem o unikalnych właściwościach, dzięki którym spełnia szereg kluczowych funkcji. Przede wszystkim cechuje go wytrzymałość, a jednocześnie elastyczność. Białko to odznacza się też wysoką zdolnością do absorpcji wody. Cechy te sprawiają, że kolagen jest niezwykle cennym składnikiem wpływającym na kondycję naszej skóry, włosów czy paznokci. Za co dokładnie w takim razie odpowiada kolagen? Przede wszystkim za nawilżenie, jędrność, elastyczność i napięcie skóry. Wspiera też spowolnienie procesów starzenia, które w pierwszej kolejności uwidaczniają się na naszej skórze. W końcu nie bez powodu przypisuje mu się właściwości anti-aging. To właśnie suplementacja kolagenu pomaga w zmniejszeniu widoczności drobnych zmarszczek. Z kolei w kontekście włosów, białko to wpływa na odżywienie cebulek, wspierając prawidłowy wzrost i regenerację, pomagając w zachowaniu mocnych i lśniących włosów. Oprócz tego, białko kolagenowe wzmacnia i odżywia paznokcie.

ZASTOSOWANIE KOLAGENU RYBIEGO

Kolagen rybi, dzięki swoim właściwościom, znajduje powszechne zastosowanie w medycynie estetycznej, a także przemyśle farmaceutycznym czy kosmetycznym. Preparaty z kolagenem wykorzystywane są w celach estetycznych lub kosmetycznych, zarówno w postaci produktów przeznaczonych do aplikowania na skórę (maski, kremy czy żele), jak i doustnych suplementów diety. Składnik ten, nazywany „białkiem młodości”, często stosowany jest w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, wspomagając walkę z pierwszymi zmarszczkami. Ważną rolę w uzupełnieniu jego braków pełnią preparaty kolagenowe z łatwo przyswajalnym kolagenem w postaci hydrolizatów kolagenowych. Niestety, wraz z upływem czasu, spada zdolność organizmu do naturalnej syntezy tego białka, a codzienna dieta nie pozwala na jego uzupełnienie. Rozwiązaniem okazuje się być systematyczna suplementacja. Wybierając preparat kolagenowy zwróć jednak uwagę na to, aby był to produkt wysokiej jakości z pewnego źródła. Pamiętaj też, że kolagen pochodzący od zwierząt morskich nie różni się znacząco od kolagenu wołowego czy wieprzowego – jest podobny pod względem zawartości aminokwasów czy biokompatybilności. Z pewnością odróżnia go źródło pochodzenia. Szukając kolagenu rybiego przetestuj Vital Proteins Marine Collagen – 100 % kolagen rybi w formie hydrolizatów kolagenowych, w największej dziennej porcji na polskim rynku. To jednoskładnikowy preparat w proszku – bez smaku, zapachu i żadnych dodatków. Vital Proteins Marine Collagen łatwo rozpuszcza się zarówno w ciepłych, jak i zimnych napojach i daniach, co sprawia, że suplementacja staje się niezwykle łatwa i przyjemna. Odkryj, że piękno zaczyna się od wewnątrz i poczuj się Vital!

Piśmiennictwo:

  1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H. Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012; 14-20.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A. Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019; 29 (11/12): 6–10.
  3. Felician F. F., Xia C., Qi W., Xu H. Collagen from Marine Biological Sources and Medical Applications. Chemistry & Biodiversity 2018; 15(5).

Artykuł sponsorowany

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie
Olej z wiesiołka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Olej z wiesiołka