Olej z wiesiołka dwuletniego święci ostatnimi czasy triumfy popularności. Przyczyn ogromnego zainteresowania tym produktem nie trzeba jednak długo szukać. Jest on bogaty w kwasy tłuszczowe jednonienasycone i inne korzystne dla naszego zdrowia składniki. Nadaje się zarówno do spożywania, jak i pielęgnacji skóry czy włosów. Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i stosowaniu tego niezwykłego produktu.
Olej z wiesiołka – kwas linolowy i inne kwasy tłuszczowe niezbędne dla naszego zdrowia
Olej z wiesiołka jest uzyskiwany z nasion rośliny o nazwie wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis), Jak już wspomnieliśmy, jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze – ma więc wiele pozytywnych właściwości i wykazuje pozytywny wpływ na nasz organizm. Jak każdy suplement diety czy produkt spożywczy, olej z wiesiołka może nie być odpowiedni dla wszystkich osób. Ważne jest więc to, aby znać zarówno jego zalety, jak i ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania.
Tłoczony z wiesiołka olej. Jakie są właściwości oleju z wiesiołka? Czemu warto pić olej wiesiołkowy?
Olej z wiesiołka jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), będącego jednym z kwasów tłuszczowych omega-6. GLA może okazać się pomocny w regulacji stanów zapalnych w organizmie i przynieść ulgę osobom z chorobami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów. Niektóre badania sugerują ponadto , że spożywanie oleju z wiesiołka może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi.
Dzięki wysokiej zawartości GLA oraz innych nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej z wiesiołka pomaga też zadbać o zdrowie skóry. Szczególnie skuteczny okazuje się, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i nadanie jej większej elastyczności. Może również być stosowany jako pomoc w przypadku egzemy czy trądziku. Niektórzy badacze sugerują też, że olej z wiesiołka może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne poprzez redukcję objawów depresji, lęku i PMS.
Jak rozpoznać dobry olej z nasion wiesiołka? Jak wybrać tłoczony na zimno olej z wiesiołka?
By mieć pewność, że olej z wiesiołka rzeczywiście dostarczy wam cennych składników takich jak kwas gamma linolenowy czy kwas oleinowy, przed zakupem konkretnego produktu powinniście dokładnie przeczytać jego etykietę. Dla naszego zdrowia najkorzystniejszy jest surowy, jak najmniej przetworzony olej wiesiołkowy. Taki produkt powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany. Regularne spożywanie oleju tego typu przyniesie mnóstwo korzyści dla waszego zdrowia.
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno – źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
Przy stosowaniu oleju z wiesiołka należy pamiętać o możliwości wystąpienia skutków ubocznych. Szczególną ostrożność powinniście zachować, jeśli dotyczy was jedno z wymienionych powyżej przeciwwskazań:
-
przyjmowanie leków przeciwzakrzepowe lub obniżających ciśnienie krwi: może on mieć wpływ na krzepliwość oraz ciśnienie krwi;
-
ciąża i karmienie piersią: z uwagi na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny unikać spożywania oleju z wiesiołka bez konsultacji z lekarzem;
-
alergie: osoby uczulone na rośliny z rodziny wiesiołkowatych mogą być bardziej podatne na reakcje alergiczne po spożyciu oleju z wiesiołka.
Niektóre osoby mogą doświadczyć działań niepożądanych po spożyciu oleju z wiesiołka. Najczęściej są to biegunka, nudności czy bóle brzucha. W takim przypadku należy przerwać stosowanie i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Olej z wiesiołka zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych – warto go spożywać
Jak widać, olej z wiesiołka może być cennym dodatkiem do zdrowej diety z uwagi na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych oraz potencjalne korzyści dla zdrowia skóry, układu sercowo-naczyniowego i stanu psychicznego. Osoby przyjmujące określone leki lub kobiety w ciąży powinny jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego stosowania tego suplementu.
Opracowano na podstawie:
-
Teresa Wielgosz: Wielka księga ziół polskich. Poznań: Publicat S.A., 2008. ISBN 978-83-245-9538-9;
-
Łukasz Łuczaj, Dzikie rośliny jadalne Polski. Przewodnik survivalowy, Chemigrafia, 2004;
-
Bazylko, Agnieszka. „Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu.” Farm Pol 66.7 (2010): 478-483
Artykuł sponsorowany