Przybieranie na wadze przed okresem

Dieta dla kobiet dietetyk kraków odchudzanie różnice międzypłciowe co jeść żeby schudnąć

Przybieranie na wadze przed okresem… skąd się bierze? Dlaczego waga przed okresem rośnie? Czemu masz zachcianki przed okresem? I czy na tycie przed okresem jest rozwiązanie?

Zapewne większość z Was spotkała się z pojęciem zespołu napięcia przedmiesiączkowego – a niestety, większość kobiet doświadczyła go osobiście. W badaniach aż 85% kobiet deklaruje, że na kilka dni przed miesiączką dokuczają im wahania nastroju, bóle głowy, skurcze, obniżenie nastroju i niechęć do aktywności fizycznej. Jeśli ciekawi Was temat wspomagania cyklu naturalnymi metodami, zapraszam tutaj, a dziś chciałabym nawiązać jedynie do powodów, dla których waga przed okresem jest większa.

Po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zaglądnij też tutaj: 5 rad na wzrost wagi przed okresem.

Przybieranie na wadze przed okresem od początku

Sam cykl opisałyśmy dokładnie tutaj, więc odsyłam do lektury – w tym miejscu tylko krótko streszczę temat. Cykl miesiączkowy rozpoczyna się w momencie wystąpienia krwawienia, w idealnych warunkach trwa 28 dni i możemy go podzielić na dwie fazy – folikularna (dominacja estrogenów), przed wystąpieniem owulacji, i lutealna (dominacja progesteronu), po owulacji. W każdej z tych faz zmienia się stężenie hormonów: estrogenów, progesteronu, FSH i LH. Dziś najbardziej interesują nas dwa pierwsze – to one odpowiadają za przybieranie na wadze przed okresem.

tycie przed okresem waga przed okresem przybieranie na wadze przed okresem kiedy się ważyć retencja wody dieta

Zachcianki przed okresem

Zastanawiałaś się kiedyś, czemu masz zachcianki przed okresem?

Estrogeny i progesteron oddziałują na ilość przyjmowanego pokarmu w różnych sposób. O ile estrogeny zmniejszają apetyt, o tyle progesteron go wzmaga. Badania pokazują, że kobiety jedzą więcej i mają więcej zachcianek w trakcie drugiej fazy cyklu.

Oddając biologii sprawiedliwość, jemy więcej, ale równocześnie wzrasta wydatek energetyczny (np. wzrasta temperatura ciała o 2-11%). Ten zwiększony wydatek podnosi naszą przemianę materii o  90 – 280 kcal dodatkowo każdego dnia. To jednak nie zmienia faktu, że zachcianki przed okresem przeważnie powodują większą nadwyżkę kaloryczną, bo od 100 do… 600 kcal. 

Te dane pochodzą z badań nad jadłospisem kobiet nie będących na żadnej „diecie”, więc jedzących intuicyjnie. Widzimy więc, że wychodzimy wtedy „na plus” z kaloriami…

Która z nas w ramach zachcianki przed okresem nie zjadła nigdy tabliczki czekolady, niech pierwsza rzuci kamień… 😉

Dodatkowo, w drugiej fazie cyklu pogarsza się wrażliwość na insulinę, co jeszcze może zwiększać zachcianki przed okresem, szczególnie na wysokokaloryczne posiłki o dużej smakowitości, jak połączenie węglowodanów i tłuszczów… a obniżenie nastroju powoduje, że wzrasta ryzyko „zajadania emocji” i jedzenia dla poprawy nastroju (progesteron zwiększa aktywację układu nagrody w mózgu 😉 ).

To właśnie z powodu hormonów masz zachcianki przed okresem i ciężej Ci pilnować diety w drugiej fazie cyklu.

tycie przed okresem waga przed okresem przybieranie na wadze przed okresem kiedy się ważyć retencja wody dieta

Trening i ćwiczenia a miesiączka

Warto jeszcze powiedzieć, jak cykl miesiączkowy wpływa na aktywność, bo to również może mieć wpływ na przybieranie na wadze przed okresem. Najważniejsze dla chęci, siły i energii kobiet jest stężenie estrogenów.

Najpierw faza folikularna. W jej pierwszej części, w trakcie miesiączki, wbrew pozorom, wiele kobiet ma ochotę na lekką aktywność o ile cykl miesiączkowy przebiega w równowadze 🙂 Fajnie zostało to opisane na blogu Decathlon. W fazie przedowulacyjnej, czyli następującej po krwawieniu, nastrój kobiet jest lepszy, jesteśmy szybsze i silniejsze. Szczyt siły przypada na owulację 🙂

Następnie rozpoczyna się faza lutealna. Przez pierwsze 8-10 dni estrogenu wciąż mamy dużo, podnosi się poziom progesteronu i bardzo efektywnie korzystamy z tłuszczu jako źródła energii. Dlatego to świetny moment na ćwiczenia i włączenie do treningu biegów lub jazdy na rowerze.

I przychodzi faza przedmenstruacyjna, na 7-5 dni prze okresem. Wtedy pojawia się odczuwalne zmęczenie, zmniejszenie siły i pogorszenie regeneracji. Mamy mniejszą ochotę iść na trening i uprawiać sport.

tycie przed okresem waga przed okresem przybieranie na wadze przed okresem kiedy się ważyć retencja wody dieta

Tycie przed okresem – opis przypadku

Być może jesteś jedną z kobiet, które mają takie dolegliwości, na które uskarżały się moje podopieczne zanim do mnie trafiły 🙂 Czy odnajdujesz się w tym przykładzie?

Podejmujesz decyzję o odchudzaniu… Trzymasz dietę, i chodzisz na treningi. Waga pięknie spada… aż tu nagle, coś się psuje…

W pierwszej fazie cyklu mamy większą ochotę na aktywność fizyczną, łatwiej nam odmówić sobie czekolady, mamy więcej siły i energii. Ale nagle spada nam motywacja do pójścia na trening, po ostatnim bieganiu jesteśmy straszliwie obolałe, ciężko się wstaje… zwiększa się apetyty, ciężej nam radzić sobie z zachciankami przed okresem i nagle, z dnia na dzień, stajemy rano na wadze i cyferki pokazują więcej zamiast mniej.

Ciężko nie stracić w takim momencie motywacji, nie rzucić wszystkiego w kąt i nie kupić tego opakowania ciastek, o których marzysz. Rozumiem to w 100%, moje podopieczne też tak miały przed rozpoczęciem współpracy.

Pamiętaj jednak, że naturalnie moczopędne zioła mogą przynieść czasem odwrotny skutek u kobiet, u których retencja wody jest spowodowana miesiączką.

Dlaczego waga przed okresem wzrasta?

Jak już pisałam, w drugiej fazie cyklu dominuje progesteron – hormon będący naturalnym diuretykiem, czyli powodujący odwodnienie. Konkuruje on z aldosteronem, hormonem nadnerczy, który z kolei wzmaga retencję wody. I tak w trakcie cyklu:

  • najpierw poziom progesteronu wzrasta, i on hamuje działanie aldosteronu (hormony te ze sobą konkurują),
  • w końcówce drugiej fazie cyklu jednak następuje spadek progesteronu,
  • i… bum, na 5-2 dni przed menstruacją stężenie progesteronu gwałtownie spada, więc aldosteron powoduje retencję wody (trochę więcej o retencji wody i aldosteronie przeczytasz tutaj). 

Ten sam efekt występuje podczas spadku progesteronu w 3-5 dniu miesiączki.

Dochodzi do zatrzymania wody i waga przed okresem z dnia na dzień wzrasta nawet o kilka kilogramów.

W dodatku u niektórych kobiet przed menstruacją pojawiają się dolegliwości trawienne (przede wszystkim wzdęcia), co potęguje poczucie retencji wody – ciało puchnie i wygląda o wiele gorzej.

Dlatego nie przejmuj się tym, że przez kilka dni w miesiącu czujesz się opuchnięta i Twoje ciało wygląda gorzej. 

Pamiętaj jednak, że naturalnie moczopędne zioła mogą przynieść czasem odwrotny skutek u kobiet, u których retencja wody jest spowodowana miesiączką.

Czy przybieranie na wadze przed okresem jest trwałe?

I tak i nie.

Najpierw to, co nie jest stałe – retencja wody. To wróci do normy – retencja wody jest jednym z objawów naturalnego przebiegu cyklu. Jeśli jednak waga nie wraca do normy, możliwe, że masz jakieś zaburzenia poziomów hormonów. Tutaj przyda się dokładna, indywidualna diagnostyka 😉

Jeśli jednak chodzi o kalorie dostarczone z zachcianek, to już bywa różnie…

W tej nieszczęsnej fazie, w której poziom progesteronu jest wysoki, nasila on działanie lipazy lipoproteinowej (LPL), która ułatwia magazynowanie tkanki tłuszczowej. Dlatego nawet w uleganiu „comiesięcznym zachciankom” – które można podeprzeć biologicznymi mechanizmami – warto zachować umiar 😉 

Istnieje również część kobiet, które mają większą predyspozycję do otyłości (więcej o „otyłych genach” przeczytacie tu). Tłumaczy się to mniejszą wrażliwością ich tkanek na obniżający apetyt estradiol – i niestety, te Panie muszą się pilnować, bo okazuje się, że „zachciankowa” faza lutealna to nie najlepszy moment na objadanie się. Może się okazać, że z powodu przejadania kalorii w drugiej fazie cyklu poziom tkanki tłuszczowej będzie wzrastał.

Organizm kobiety jest piękny, ale wymaga indywidualnego podjeścia… 😉

Pamiętaj jednak, że naturalnie moczopędne zioła mogą przynieść czasem odwrotny skutek u kobiet, u których retencja wody jest spowodowana miesiączką.

Podsumowując:

  • retencja wody w sytuacji równowagi hormonalnej jest odwracalna, choć można starać jej się też zapobiegać (o tym niżej…): jeśli waga z dnia na dzień wzrasta o 1-2 kg, a u moich podopiecznych rekordzistek wzrastała czasem nawet o 4 kg (!), to nie przejmuj się. Tak duża różnica w wadze prawie na pewno nie wynika z podaży kalorii, ale właśnie z retencji wody, która odpuści, gdy progesteron wróci do normy;
  • nadwyżka kaloryczna, którą spożyjemy, gdy dopadną nas zachcianki przed okresem, może przyczynić się do przybierania na wadze… dlatego najlepiej jest rozsądnie podejść do swojej diety w tym okresie 😉

UDOSTĘPNIJ POST

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email