Strona główna
Produkty spożywcze
Tutaj jesteś

Ser camembert – proces tworzenia, propozycje podania

5 marca 2024 ser camembert


Camembert to ser nie tylko zdobywający uznanie podniebienia smakoszy na całym świecie, ale także ogromnie interesujący z perspektywy kulinarnych i historycznych ciekawostek. Jego różne odmiany, rozmaite zastosowania kuchenne, indywidualne cechy oraz tajemnice produkcji serwują prawdziwe doznania dla każdego miłośnika serów. Zapraszam na podróż w fascynujący świat Camemberta.

Historia serów camembert

Historia camemberta sięga XVIII wieku, Normandii, regionu w północnej Francji. Legenda głosi, że recepturę tego sera przekazała księdzu lokalnej mleczarce – Marie Harel podczas rewolucji francuskiej, co jednak nie jest zupełnie prawdą. Chociaż Marie rzeczywiście przyczyniła się do popularyzacji sera, podstawowa receptura na camemberta istniała już znacznie wcześniej. Swoją sławę i status camembert zyskał w XIX wieku, kiedy to dzięki udoskonaleniu technik produkcji i konserwacji, stał się produktem łatwym do transportu i długotrwałego przechowywania. Szczególną rolę odegrało wprowadzenie małych drewnianych pudełek, w których ser był pakowany – dzięki temu camembert mógł podróżować bez ryzyka deformacji lub utraty świeżości.

Proces produkcji sera Camembert

Produkcja camemberta to praca pełna pasji, niewielkiej ilości składników i czasu. Najważniejszym składnikiem jest oczywiście mleko.

Rodzaje mleka używane do produkcji

Tradycyjnie camembert jest produkowany z surowego, nietermalizowanego mleka krowiego. Zależnie od diety tych zwierząt, sezonu i regionu, mleko to ma różny smak i aromat, co przekłada się na ostateczne cechy sera. Ser Camembert de Normandie AOP (apelacja chroniona) musi być wykonany wyłącznie z surowego mleka. Niektóre wersje camemberta, zwłaszcza te produkowane poza Francją, mogą być wykonane z pasteryzowanego mleka.

Cechy charakterystyczne dojrzewania Camembert

Dojrzały camembert ma unikalny, silny i trochę ziemisty zapach. Na zewnątrz, ser ma jadalną, aksamitną pleśń, która zapewnia mu charakterystyczny biały pokrój. W środku powinien być kremowy. Proces dojrzewania trwa zazwyczaj około 21 dni, podczas których bakterie i pleśń przekształcają składniki mleka, nadając mu charakterystyczną strukturę i smak.

Popularność sera Camembert we Francji

We Francji camembert jest absolutną ikoną i częścią narodowego dziedzictwa. Dostępny jest w każdym sklepie, często serwowany na zakończenie posiłku, a niejednokrotnie również jako przekąska do wina. Nie bez powodu jest nazywany „królem serów”. Jest to jeden z najpopularniejszych serów w kraju, a w pewnym sensie, symbol francuskiej kultury kulinarnej.

Różnice pomiędzy Camembertem a Brie

Mimo że camembert i brie wyglądają podobnie i oba są francuskimi serami typu „white mould”, istnieją między nimi pewne różnice. Ogólnie rzecz biorąc, camembert jest mniejszy i ma mocniejszy, bardziej intensywny smak i zapach. Brie jest zwykle delikatniejszy i bardziej kremowy. Różnice te wynikają zarówno z procesu produkcji, jak i rejonu pochodzenia obu serów.

Serwowanie camemberta – zalecenia dla gospodarzy

Serwowanie camemberta nie jest trudne, ale istnieje kilka sprawdzonych zasad, które warto stosować, aby w pełni docenić ten wyjątkowy produkt.

Rodzaje alkoholu idealnie komponujące się z camembertem

Camembert idealnie komponuje się z wieloma napojami alkoholowymi. Doskonale sprawdza się tutaj białe wino, najlepiej półwytrawne lub wytrawne. Białe wino doskonale kontrastuje i równocześnie podkreśla ziemisty smak camemberta. Również czerwone wino o łagodnym charakterze będzie dobrym wyborem. Poza winem, świetnym towarzystwem dla camemberta może być piwo, zwłaszcza delikatne lager lub stout.

Przechowywanie sera camembert

Zdecydowanie najlepsze miejsce do przechowywania camemberta jest lodówka. Należy go trzymać w dolnej części lodówki, gdzie temperatura jest najbardziej równomierna. Ser powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu lub owinięty w papier do sera. Warto pamiętać, aby wyjąć go z lodówki na około godzinę przed podaniem, aby mógł „oddychać” i osiągnąć optymalną temperaturę serwowania.

Odmiany sera camembert na świecie

Chociaż oryginalny Camembert de Normandie jest produkowany tylko we Francji, w wielu innych krajach także powstają sery o tej samej nazwie. Warto więc znać różnicę pomiędzy francuskim Camembert de Normandie AOP, a camembertem produkowanym na przykład w USA, Kanadzie czy Australii. Ten ostatni najczęściej powstaje z pasteryzowanego mleka i ma nieco inną, zwykle delikatniejszą, strukturę i smak.

Kulinarne zastosowanie sera camembert

Camembert to doskonały składnik wielu potraw, zarówno tych tradycyjnych, jak i eksperymentalnych kulinarnych tworów.

Camembert w kuchni francuskiej

W kuchni francuskiej camembert jest nieodzowny. Można go spotkać jako składnik różnego rodzaju sałatek, zapiekanek czy tart. Jest też doskonały do spożywania na surowo, np. na kanapkach. Wspaniały jest także pieczony camembert – po prostu umieść go w piekarniku, a po kilkunastu minutach dostaniesz niesamowicie kremowy, rozpływający się w ustach smakołyk.

Camembert w kuchni międzynarodowej

Camembert jest szeroko wykorzystywany w kuchniach na całym świecie. W kuchni włoskiej można go znaleźć na pizzy, w kuchni amerykańskiej często jest dodatkiem do burgerów, a w kuchni orientalnej dodaje się go do sushi.

Zdrowotne korzyści i ryzyka spożycia camemberta

Camembert to skarbnica białka, wapnia i wielu witamin, w tym witaminy B2 i B12. Posiada również probiotyki, które mogą mieć korzystny wpływ na układ trawienny. Warto jednak pamiętać, że camembert jest również w pełni tłuszczowy – standardowo ma około 23% tłuszczu. Jak z każdym produktem, ważne jest umiar i zdrowy rozsądek w spożywaniu.

Camembert a wegetarianizm

Ludzie decydujący się na dietę wegetariańską często zastanawiają się, czy mogą spożywać camembert. Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju wegetarianizmu, na który się decydujesz. Tradycyjny camembert jest robiony z wykorzystaniem podpuszczki, która jest pochodzenia zwierzęcego. Istnieją jednak wersje camemberta dostosowane dla wegetarian – wytwarzane z wykorzystaniem mikrobiologicznej podpuszczki.

Mity i fakty dotyczące sera camembert

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących camemberta jest przekonanie, że musi on być spożywany na świeżo. W rzeczywistości camembert dojrzewa i zmienia swoje cechy smakowe na przestrzeni kilku tygodni. Innym powszechnym mitem jest stwierdzenie, że camembert produkowany poza Francją nie jest „prawdziwym camembertem”. Chociaż oryginalny francuski camembert ma swoje unikalne cechy, wcale nie oznacza to, że camembert produkowany poza Francją jest gorszy czy mniej cenny. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji smakowych.

Zobacz także: Poznaj ser mimolette! Jak powstaje i jak go podawać?

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ser cheddar
ser gruyere
ser feta

Jesteś zainteresowany reklamą?

ser feta