Zdrowe nawyki żywieniowe (5 rad, jak zachować piękno i zdrowie)

dietetyk kraków psychodietetyk odchudzanie redukcja

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe skutecznie i trwale, aby już zawsze były częścią życia? Jakie zdrowe nawyki pomogą Ci zachować piękno i szczupłą sylwetkę?

Na pewno macie w swoim otoczeniu osoby szczupłe, które nie są na diecie. Może ciężej znaleźć jednorożca, który na diecie nie był nigdy 😉 , ale z pewnością zgodzimy się, że (niewielkiej) części społeczeństwa łatwiej jest zachować sylwetkę szczupłą. Co one takiego robią, że niestraszna jest im nadwaga?

Zastanówmy się, po prostu, co takiego niezwykłego robią ludzie, którzy zachowują szczupłą sylwetkę i jedzą zdrowo bez wysiłku?

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Doskonale wiemy, że niektórych postanowień ciężko się trzymać. Rozumiem to! Ale nie poddawaj się, każdy jest w stanie wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe 😉

Co należy zrobić, aby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe skutecznie i trwale, aby po kilkunastu dniach czy tygodniach nadal były częścią naszego życia?

Wykorzystaj metodę Pavlina! Zakłada ona, że zrobienie dużej zmiany w życiu z dnia na dzień jest ciężkie 😉 Ale nawyki możemy potraktować jako… 30-dniowy test.

Nie powtarzaj sobie, że „już nigdy nie będę jadła słodyczy”, ale pomyśl:

„Zrobię 30-dniowy test, w trakcie którego zamienię słodycze na owoce”.

Takie podejście sprawia, że rozpoczęcie wprowadzania nawyku jest łatwiejsze 😉 

A co po miesiącu? Hmm… podobno na wyrobienie sobie nawyku wystarczy 21 dni 🙂 Po 30 dniach testowania Twojego nowego nawyku może okazać się, że robienie tego jest już dla Ciebie naturalne. Poza tym, zauważysz, jakie dobre zmiany wniosło do Twojego życia wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Nawet jeśli wrócisz do jedzenia słodyczy raz na jakiś czas, to Twoim nawykiem będzie sięgnięcie po owoc! 🙂

zdrowe nawyki żywieniowe jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowy nawyk nr 1: Generalnie jedz zdrowo (w 80%)

I nie definiujmy sobie znaczenia słowa „zdrowe”, bo pewnie pokłócimy się z tysiąc razy. Załóżmy, że podstawową cechą zdrowego jadłospisu jest po prostu nisko-przetworzone jedzenie, podobne do tego, co znajdowało się na talerzu naszych babć: mięso, ziemniaki, kasza, makaron, warzywa, owoce, jaja, nabiał.

Słyszeliście, że Bóg wynalazł jedzenie, a diabeł kucharzy? 😉

Zauważcie, co się takiego dzieje, że przybieramy na wadze. Może nagle zaczęliśmy jeść posiłki na stołówce pracowniczej? Częściej kupujemy jogurt truskawkowy niż naturalny? W pracy leżą ciasteczka, po które regularnie sięgamy, choć tak naprawdę wcale nie jesteśmy głodni? 

Pisałam już o tym, ale zdrowe odżywianie to nawyk i umiejętność, w dzisiejszym świecie nie taka łatwa. Pomyślcie – czy Wasza babcia często miała możliwość wypicia latte z gałką lodów, bitą śmietaną i polewą czekoladową? A później mówimy, że jemy tak mało, a nie chudniemy!

Upraszczając – osoby, którym zależy na zdrowiu i szczupłej sylwetce będą częściej wybierały zdrowe opcje, co nie zmienia faktu, że raz na jakiś czas ich najdzie na tort – i go zjedzą. O tym poniżej. 😉

zdrowe nawyki żywieniowe jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowy nawyk nr 2: Nie przechodź na radykalne diety

Obserwuję to nieraz na przykładzie swoich podopiecznych. Dla większości z nich nie jest to pierwsza przygoda z „dietą”, a im bardziej radykalne były wcześniejsze, tym większe komplikacje. Najgorzej jest z dietami 100 kcal 😉

Pamiętajcie, że odchudzanie się zawsze oddziałuje na nas kompleksowo. Dotyczy to funkcjonowania hormonalnego (pisałam już o niedoczynności tarczycy, zaburzeniach miesiączkowania czy insulinooporności w wyniku odchudzania się) czy psychologicznego (dzielenie jedzenia na „dobre” i „złe”, wpadanie w system zakazów i nakazów).

Im częściej w przeszłości ograniczaliśmy kalorie, tym bardziej prawdopodobne, że uczyliśmy nasze ciało adaptować się do funkcjonowania sprawnie nawet na oparach.

Zobrazujmy to na przykładzie. Zosia je intuicyjnie. Jej BMI wynosi 22,5. Pewnego dnia postanawia schudnąć do 5-7 kg i „przechodzi na dietę”. Udało się – ale co się stało w ciele Zosi?

Jej organizm wcześniej wydatkował ~2200 kcal na utrzymanie wagi, ale teraz jej metabolizm się zmienił i wynosi ~1800 kcal, bo waży mniej, więc potrzebuje mniej kalorii na utrzymanie masy ciała. Poza tym, Zosia przez pewien czas musiała jeść mniej kalorii. Jej organizm nauczył się więc, że można jeść mniej i przeżyć. Nie wiadomo przecież, kiedy jedzenia zabraknie. Zosia powinna więc zmniejszyć na zawsze ilość zjadanych kalorii żeby utrzymać nową sylwetkę.

Gdyby została przy naturalnej dla siebie wadze, nie byłoby żadnych komplikacji, ale za każdym razem, gdy przechodzimy na diety niskokaloryczne, dajemy swojemu mózgowi jasny sygnał – jesteśmy w stanie jeść mniej i wciąż sprawnie funkcjonować. Dlatego z moimi podopiecznym planujemy przerwy w diecie, oszukańcze posiłki i okresy zwiększonej kaloryczności, bo czasem nawet biorąc pod uwagę sylwetkę… lepiej jeść tort!

Dlatego ważne jest, aby się nie odchudzać, ale wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe i szukać swojej ulubionej aktywności.

To, ile powinniśmy ważyć w neutralnych warunkach, to tak zwany setpoint. Da się na niego wpłynąć, oczywiście – ale to zupełnie inny temat 🙂

zdrowe nawyki żywieniowe jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowy nawyk nr 3: Jedz wtedy, gdy jesteś głodny i po to, by ten głód zaspokoić

Ile razy jeść w ciągu dnia? Pięć? Trzy? Jeden? Ach, gdyby istniał mechanizm, który jasno i wyraźnie nam powie, że to odpowiednia pora na posiłek, prawda? 😉

Oczywiście istnieje – jest nim głód. Fizjologiczny popęd, wywoływany przez niedobór pokarmu i, według definicji, rozpoczynający działania ukierunkowane na zdobycie pożywienia. Osoby którym łatwo jest utrzymać szczupłą sylwetkę, mówiąc bardzo romantycznie, „słuchają” swojego ciała. Nie zmuszają się do jedzenia śniadań – jeśli mają ochotę, zaczynają jeść w południe. Jeśli po ogromnym obiedzie nie zdążyli zgłodnieć, pomijają kolację. Zaczynają jeść wtedy, kiedy czują potrzebę, a kończą wtedy, gdy już się najedli.

Ten punkt można by rozwinąć, bo oprócz jedzenia wtedy, gdy czuje się głód, dochodzi jedzenie tyle, ile potrzebujemy. Jeśli kiedyś byliście na diecie lub doświadczyliście poczucia braku sytości po posiłku (przeczytacie o tym tutaj), to pewnie ze zdziwieniem obserwujecie, jak Wasz towarzysz obiadu zostawia w połowie pełny talerz, bo już się najadł*, i wraca do niego po kilku godzinach. Albo odmawia deseru, nie dlatego, że mu nie wolno, ale po prostu nie ma ochoty.

W pielęgnowaniu tego nawyku na pewno pomaga coś, co nazywam higieną jedzenia. Jeśli tylko możemy, starajmy się zjeść posiłek przy stole, w spokoju. Przełóżmy go z miski, w której odgrzewaliśmy, na talerz. Unikajmy czytania i oglądania serialu w trakcie. Nie podjadajmy pomiędzy posiłkami**. 

No i jemy po to, żeby ten głód zaspokoić i dostarczyć sobie tego, co z jedzenia najlepsze. Jeśli kierujemy się taką przesłanką, nasze ciało chętniej wybierze serek wiejski, banana i jabłko niż batonika. Serio.

zdrowe nawyki żywieniowe jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowy nawyk nr 4: Nie odmawiaj sobie ciągle tego, na co masz ochotę

…Ale zachowaj umiar 😉

W zdrowym podejściu do jedzenia nie ma miejsca na „produkty zakazane”. Na pewno słyszeliście, że to dawka czyni truciznę. Załóżmy, że masz ochotę na ciastko czekoladowe (jest spore prawdopodobieństwo, że tak jest 😉 ), ale tradycyjne słodycze są u Ciebie na liście zakazanej. Usilnie go sobie odmawiasz – idąc do kawiarni ze znajomymi bierzesz tylko kawę, wynajdujesz kilka różnych fit przepisów na słodkości bez cukru i starasz się na wszystkie możliwe sposoby nie ulec pokusie.

Aż w końcu, ktoś do domu przyniósł ciastka i pękasz.

Jeśli w twojej głowie pojawi się myśl „Cholera, to już koniec! Bycie na diecie nie ma sensu!”, to na zapas najesz się ciastek do oporu. Później pojawią się wyrzuty sumienia, a następnego dnia – pomysł na zaostrzenie rygoru diety. Tak powstają złe, zaburzone schematy myślenia, które mogą zakończyć się zaburzeniami odżywiania (kliknij tu). Just saying.

A można było po prostu zjeść ciastko, gdy miało się na nie ochotę. Osoby, które jedzą zdrowo, odróżniają fizyczny głód od psychicznego apetytu na coś, ale nie myślą o jedzeniu zero-jedynkowo.

Przeważnie, nie myślą o nim w ogóle – jedzenie to po prostu element życia 😉

Mają ochotę na pizzę? Zamawiają pizzę. Zjadają 3000 kcal, ale następnego dnia robią się głodne dopiero o 13:00. Pałaszują tabliczkę czekolady, ale sprawniej myślą, łatwiej się koncentrują, więcej gestykulują i chętnie wychodzą ze znajomymi na miasto. Mają dostępne więcej energii, i ich ciało tę energię chętnie wykorzystuje.

zdrowe nawyki żywieniowe jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowy nawyk nr 5: Jeśli wiążesz jedzenie z przyjemnością, to nigdy z silnymi emocjami

Jedzenie może być przyjemnością, ale nigdy nie powinny kryć się za tym głębsze emocje. Ta przyjemność nie powinna nas pocieszać ani maskować smutku. Przyjemność z jedzenia nie powinna też służyć rozładowaniu napięcia w wyniku stresu. Od tego mamy rozmowę z bliskimi, umiejętność przepracowywania uczuć, znajdywania rozwiązań. Z drugiej strony, odmawianie sobie przyjemności z jedzenia nie powinno służyć za karę ani być źródłem poczucia kontroli nad swoim życiem. 

Jedzenie to po prostu przyjemna czynność fizjologiczna. Nic ponadto.

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe… i pokochać siebie?

Brzmi banalnie! 😉

Ale tych 5 zdrowych nawyków żywieniowych to zachowania, które zaobserwowałam wśród osób, które nie są zaabsorbowane jedzeniem ani sylwetką. Wydaje mi się, że większość z nich wyrasta z przekonania, że sylwetka nie jest najcenniejszym, co mamy. Bez obsesyjnego skupiania się na kilogramach jest łatwiej docenić swoje ciało za to, że jest zdrowe i sprawne.

I, choć zabrzmi to ckliwie, jeśli kochamy nasze ciało właśnie za to, przeważnie dajemy sobie spokój z pogonią za sylwetką z pierwszych stron gazet, bo priorytet kładziemy na inne rzeczy. Tylko nie zrozumcie mnie źle, nie mówię, że modelki są z tego powodu małostkowe – sama przecież wspieram wiele osób, dla których sylwetka się liczy. Ale zawsze też akcentuję ciałopozytywne podejście do odchudzania.

I zawsze, oprócz pracy nad schudnięciem, pracujemy też nad nawykami żywieniowo-psychologicznymi, które pozwolą tę wagę utrzymać.

A jakie jest Wasze zdanie?

UDOSTĘPNIJ POST

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email