Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czas na karnawał – jak wystrzec się wzdęć po obfitych w jedzenie spotkaniach?

2 lutego 2024 Czas na karnawał – jak wystrzec się wzdęć po obfitych w jedzenie spotkaniach?

Wiele osób wyczekuje karnawału. Okres przypadający na czas od święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową dla dużej grupy ludzi jest czasem zabaw. Wyjścia do klubów, spotkania u znajomych, imprezy pracownicze – wszystko to jest skondensowane w krótkim czasie. Spotkania obfite w smaczne jedzenie cieszą i oko, i ciało. Trudno jest sobie odmówić kolejnej przekąski. Niestety ma to swoje negatywne skutki. Nadmiar jedzenia może skutkować dokuczliwymi wzdęciami. Jak się przed tym bronić?

Karnawałowe menu

Jeśli organizujesz przyjęcie, odwiedzasz znajomych lub bierzesz udział w pracowniczym spotkaniu karnawałowym i masz wpływ na to, jakie posiłki się na nim pojawią, wykorzystaj to. Często na tego typu spotkaniach organizatorzy przesadzają z ilością jedzenia, którym częstują gości. A przecież wszystkiego chcemy spróbować! Niestety skutkuje to szybkim przejadaniem się i uczuciem ciężkości oraz rozdęciem brzucha.

Jakie potrawy powinny pojawić się na stołach? Przede wszystkim lekkostrawne. Dobrym pomysłem jest doprawianie jedzenia ziołami, które łagodzą dolegliwości związane ze wzdęciami. Są to m.in. kolendra, tymianek i bazylia. [1]

Unikaj dań z kiszonkami, roślinami strączkowymi i grzybami. Owoce podawaj w formie przetworzonej, np. pieczone. Zrezygnuj ze słodkich gazowanych napojów i postaw na wodę z dodatkiem cytrusów lub mrożonych owoców leśnych. Wszystkie produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy mają potencjał wzdymający. Jest on bardzo często dodawany do gotowych wyrobów cukierniczych. [2]

Ruszaj się!

To, że ruch jest dobry dla zdrowia, nie jest nową informacją. Czy wpływa on na redukcję wzdęć? Zdecydowanie tak! Już nawet niewielka, ale regularna aktywność fizyczna wprawia jelita w ruch. Poprawia się perystaltyka przewodu pokarmowego. Dzięki temu pokarmy są trawione szybciej i ewentualne gazy, które wypełniają przewód pokarmowy, szybciej go opuszczają. Dobre aktywności to szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze i joga. Wykorzystaj czas, jakim jest karnawał. Zdrowym rodzajem ruchu, który również może pomóc w redukcji problemu wzdęć jest taniec.

Ziołowe herbatki – remedium na wzdęcia

Z dobrodziejstw medycyny naturalnej dziesiątki lat temu korzystały nasze babcie. Niektóre jej elementy można wykorzystać również dziś. W sklepach zielarskich i aptekach bez problemu kupisz rumianek, koper włoski i miętę, które mają działanie wiatropędne. Możesz z nich przygotować napar. Pij go pomiędzy posiłkami – może zapobiec powstawaniu wzdęć lub zmniejszyć tę dolegliwość. Mięta ma również działanie żółciopędne, co jest korzystne na dolegliwości spowodowane ciężkostrawnymi posiłkami. Rumianek i koper włoski poprawiają perystaltykę jelit i mają działanie rozkurczowe. [1]

Masaż na wzdęcia

Dobrym sposobem na wzdęcia, o którym często się zapomina, jest masaż brzucha. Jak go wykonać, żeby zadziałał? Dobrze rozgrzej dłonie. Jeśli chcesz, przygotuj balsam lub oliwkę. Połóż się na płaskim podłożu na plecach. Odkryj cały brzuch. Ruchy kieruj zgodnie z ruchem wskazówek zegara – w tym kierunku przebiega perystaltyka jelit. Rozpocznij od prawego dołu biodrowego – ułóż tu dłonie i pocieraj brzuch okrężnymi ruchami. Kieruj się ku górze. Gdy dotrzesz do żeber, zacznij przesuwać dłonie w lewą stronę, a następnie skieruj się w dół i powolnymi, okrężnymi ruchami schodź do lewego dołu biodrowego, a portem do pępka. Taki masaż powinien trwać około 5 minut.

Preparaty apteczne

Przykre dolegliwości, które pojawiają się po daniach i przekąskach na karnawałowych spotkaniach, możesz w prosty i szybki sposób łagodzić, stosując tabletki na wzdęcia zawierające symetykon. Ta substancja nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Oddziałuje na duże pęcherzyki gazu i rozbija je na mniejsze, które łatwiej są usuwane z organizmu w postaci wiatrów. Symetykon znajdziesz w każdej aptece. Żeby go kupić, nie potrzebujesz recepty od lekarza.

Karnawałowe szaleństwo to sposób na relaks i poprawę relacji ze znajomymi czy współpracownikami. Pojawienie się wzdęć może popsuć zabawę. Stosuj środki profilaktyczne, żeby zapobiegać gromadzeniu się gazów w jelicie. Jeśli wzdęcia się pojawią, działaj szybko, żeby bez zwłoki pozbyć się dolegliwości. Jedz zdrowo, baw się dobrze i tańcz do rana!

Bibliografia

[1]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[2]       lek med K. Pol, „Wzdęcia i gazy – codzienny problem…”, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dostęp: 14 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wzdecia-i-gazy-codzienny-problem/

Materiał zewnętrzny

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie
Olej z wiesiołka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Olej z wiesiołka