Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jakie suplementy diety stosować na wsparcie wzroku?

9 sierpnia 2023 suplementy diety

Nieprawidłowo skomponowana dieta może prowadzić do niedoborów ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Nie zawsze mamy czas i sposobność, by właściwie zadbać o to, co jemy, czasami konieczne jest również stosowanie diet eliminacyjnych. Aby dostarczyć organizmowi tego, co jest mu potrzebne, warto sięgnąć wówczas po suplementy diety. Sprawdź, jaki skład powinny mieć te stosowane z myślą o poprawie kondycji narządu wzroku.

Jakie składniki odżywcze działają korzystnie na wzrok?

Aby zachować dobry wzrok na długie lata, trzeba odpowiednio zadbać o oczy. Podstawą jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza składniki odżywcze takie jak witaminy A, C i E, kwasy omega-3 i cynk, a także antyoksydanty i substancje naturalnie występujące w oku luteinę i zeaksantynę [1]. Te składniki odżywcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Chronią też ważne dla widzenia struktury oka, takie jak siatkówka i plamka żółta. Antyoksydacyjne właściwości witaminy C i witaminy E są nie do przecenienia, zaś kwasy omega-3 są niezbędne dla właściwego składu filmu łzowego, który nawilża, dotlenia i odżywia struktury gałki ocznej. Niedostateczna ilość tych składników odżywczych dostarczanych wraz z dietą może negatywnie oddziaływać na oczy, w tym prowadząc do pojawienia się objawów związanych z suchością oczu, a więc łzawienia, zaczerwienienia i zmęczenia oczu.

Jak powinna wyglądać dieta korzystna dla oczu?

Dobrze zbilansowana dieta powinna opierać się na wytycznych przedstawionych graficznie w tzw. piramidzie żywieniowej [3]. Zgodnie z jej zaleceniami główne składniki jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce. Są one zasobne w witaminę C oraz polifenole i inne antyoksydanty, które redukują destrukcyjny wpływ powodowany przez wolne rodniki. W menu powinny znaleźć się również nabiał, jaja, orzechy i nasiona, tłuste ryby morskie, oleje roślinne. Zaleca się natomiast ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, zwłaszcza typu fast food oraz słodyczy. Tego typu dania często mogą zawierać wiele dodatków, w tym konserwanty oraz mnóstwo cukru, który przyczynia się m.in. do rozwoju otyłości i cukrzycy [1]. Jednym z powikłań cukrzycy jest retinopatia, groźna choroba siatkówki oka, która może prowadzić nawet do utraty wzroku [4].

Suplementy diety na poprawę wzroku

Suplementy diety nie sprawią, że nie będziemy musieli nosić okularów – nie skorygują już istniejących wad wzroku i nie zapobiegną chorobie. Mogą natomiast przyczynić się do zachowania dobrej kondycji narządu wzroku na długie lata w tym sensie, że pomogą w zbilansowaniu podaży ważnych dla oczu składników odżywczych. Dobry suplement diety dla wsparcia kondycji narządu wzroku powinien mieć w swoim składzie witaminy, cynk, luteinę, zeaksantynę oraz wysoką zawartość kwasów omega-3 (DHA). Uzupełnianie w ten sposób diety o te składniki wpłynie korzystnie na zdrowie oczu: witamina C i E pomoże złagodzić skutki stresu oksydacyjnego –zmniejszy szkodliwy wpływ wolnych rodników i promieniowania UV, a omega-3 poprawią skład filmu łzowego. Suplementacja dla oczu zalecana jest zwłaszcza osobom cierpiącym na zespół suchego oka, noszącym soczewki kontaktowe, stosującym diety eliminacyjne oraz pracującym przy komputerze. Sprawdzi się również w podróży, gdy wzrok jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników, a dieta pozostawia niekiedy wiele do życzenia.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117–120).
  2. Wolski T., Kalisz O., Gerkowicz M., Smorawski M.: Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu. Post. Fitoterapii 2007, 2: 82–90.
  3. W: Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.). Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN, Warszawa 2009: 313-328.
  4. Paweł Drągowski i in, CUKRZYCA JAKO PROBLEM SPOŁECZNY I EKONOMICZNY, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2 (39) 2014.

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl

Redakcja zwidelcempozdrowie.pl to zespół specjalistów związanych z dietą i zdrowym stylem życia. Sprawdź nasze wpisy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto wybrać obrączki ślubne z diamentami
Profilaktyka i diagnostyka od POLMED na najwyższym poziomie
Olej z wiesiołka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Olej z wiesiołka