Pieczywo z Biedronki 2/2: chleb z Biedronki, który wybrać?

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Czy chleb z Biedronki jest zdrowy? Jaki chleb z Biedronki ma najmniej kalorii, który kupić, a który zostawić na półce? Zapraszam ranking, w którym porównamy pieczywo z dyskontów pod kątem wartości odżywczych oraz kalorii. Ostatnio mówiliśmy o bułkach i słodkich wypiekach, dziś porównajmy chleby!

Sprawdź też inne wpisy z serii:

Jak wybrać zdrowe pieczywo?

Na temat wyboru zdrowego pieczywa nie będę się rozpisywać, bo wszystko zostało powiedziane w poprzednich wpisach:

W tych wpisach dowiesz się, czy pieczywo wypiekane z mrożonego ciasta jest zdrowe oraz czy na diecie można jeść chleb. Spoiler: tak, można! 😉

Dziś szukamy w Biedronce chleba – ale nie pierwszego, lepszego. Przy wielu bułkach z Biedronki byłam wyrozumiała i przymykałam oko na potknięcia w składzie. Bułkę kupujemy jedną i tyle. Chleb to inna sprawa – kupujemy bochenek na kilka dni. Dlatego jeśli chcemy, żeby chleb był jednym z podstawowych źródeł węglowodanów w naszej diecie, powinien mieć nienaganny skład!

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Szukamy chleba, który będzie miał duży dodatek mąki pełnoziarnistej, o krótkim i prostym składzie, bez zbędnych konserwantów, emulgatorów lub stabilizatorów. Dodatkowo, zwracam uwagę na kaloryczność pieczywa, zawartość białka i błonnika. Plusem dla mnie jest również brak cukru i substancji słodzących, w tym słodów używanych w piekarnictwie.

Czy znajdziemy takie pieczywo w markecie? Jeśli chcesz się przekonać, czytaj dalej!

Pamiętaj też, że oferowane w większości sklepów pieczywo, nawet bezglutenowe, nie będzie zgodne z dietą ubogą w FODMAP. Przepis na tani i prosty chleb ubogi w FODMAP znajdziesz jednak tutaj. Spróbuj koniecznie, bo jest to szybki przepis, a chleb jest zdrowy i wartościowy nie tylko dla FODMAPowców 😉 No i zapachu własnoręcznie pieczonego bochenka nie zastąpi nic innego…

Natomiast jeśli z różnych powodów musisz (lub chcesz! 😉 ) zrezygnować z pieczywa, sprawdź artykuł: Czym zastąpić chleb?

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Bułka czy chleb – co jest zdrowsze?

Odpowiadałam już na to pytanie w poprzednim wpisie z serii. Zarówno bułka, jak i chleb mają przeliczeniu w na 100 g produkty te wypadają podobnie.

Przy chlebie łatwiej jednak dopasować porcję węglowodanów pod siebie. Standardowa kromka chleba waży 35-40 g. Dla mnie i moich podopiecznych, jedna porcja pieczywa to 70 g – standardowa bułka lub 2 kromki chleba. Taką porcję stosujemy jako jeden z zamienników w systemie opartym na porcjach, który opisałam w bezpłatnym ebooku. 70 g pieczywa można łatwo wymienić na 50 g ryżu lub kaszy albo 180-200 g ziemniaków. 

Z drugiej strony, kupowanie całego bochenka może dla niektórych być za dużą pokusą, a dla osób mieszkających w pojedynkę – marnotrawstwem. Pamiętajcie więc, że pieczywo… super się mrozi. To mój trick na zawsze świeży chleb dla mojego partnera (sama pieczywa jem bardzo mało) – dzielę chleb na porcje i wyciągam na bieżąco. Chleb możesz wyciągnąć wieczorem z zamrażalnika lub rozmrozić w kuchence mikrofalowej – wystarczy minuta na najwyższej mocy.

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Jakie kryteria stosuje, oceniając pieczywo z Biedronki?

Składniki dzielę na: 

 • te, które są pożądane lub neutralne (zboża, nasiona i bakalie, maślanka/jogurt, drożdże, cukier, lub zakwas oraz woda),
 • te, które są dodatkami zbędnymi i nieszkodliwymi, ale przetworzonymi (kwas askorbionowy, sam gluten, barwniki, aromaty, mleko w proszku, słody i mąki słodowe, glukoza lub syrop glukozowo-fruktozowy, kwas octowy, kwas cytrynowy, kwas mlekowy i inne regulatory kwasowości, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych lub lecytyny, guma arabska, guma guar, karagen, guma celulozowa, propionian wapnia, propionian potasu, propionian sodu).

Ilość kalorii podaję na porcję z jadłospisów, które dla Was piszę – 70 g, czyli standardowo – dwie kromki.

Szukamy dziś pieczywa z Biedronki niskoprzetworzonego, o prostym składzie, w który nie ingerowano chcąc przedłużyć jego trwałość lub podkręcić smak. Dlatego w grupie zbędnych dodatków jest nieszkodliwa witamina C. W składach, tradycyjnie, podkreśliłam też substancje słodzące.

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Oczywiście, jeśli produkt z tym, co nazywam „słabym składem” zjemy raz na rok, nic się nie stanie… ale na pewno można znaleźć lepszą alternatywę, a już z pewnością nie nadają się one do codziennego spożywania 🙂

W komentarzach dodaję też swoją opinię na temat kaloryczności i dodatkowych aspektów, którymi kuszą nas producenci. 

Pamiętaj, że asortyment sklepu jest różny w zależności od miejsca zamieszkania. Chleb, który dostępny jest w Twojej Biedronce, u mnie może nie występować. Jeśli na liście brakuje Ci jakiegoś wypieku, zostaw komentarz, a uzupełnię wpis!

Chleb z Biedronki – przegląd chlebów

Chleb słowiański 380 g (na porcję: 183 kcal, 7 g białka, 2 g błonnika)
Skład: mąka (pszenna 62%, żytnia 9%), woda, gluten pszenny, sól, zakwas pszenny suszony, drożdże, mąka ze słodu pszennego, słód jęczmienny, mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb słowiański jest pieczywem pszenno-żytnim. W tym chlebie brakuje mąki pełnoziarnistej lub ziaren, które dodały by wartości odżywczych. Ma też sporo dodatków, które są zbędne w zwyczajnym pieczywie pszenno-żytnim. Nie polecam tego chleba.

Chleb śniadaniowy 550 g (na porcję: 169 kcal, 5 g białka, 2 g błonnika)
Skład: mąka pszenna, zakwas żytni 23,8% (mąka żytnia, woda), woda, mąka żytnia, drożdże, sól.
Chleb śniadaniowy przypomina chleb słowiański, ale ma… zupełnie czysty skład. Szkoda tylko, że mimo to – skład ten jest mało wartościowy. To pieczywo, które u nas powinno pojawiać się sporadycznie, nie regularnie.

Chleb słonecznikowy* 480 g (na porcję: 180 kcal, 4,7 g białka, 3,4 g błonnika)
Skład: mąka (żytnia 41%, pszenna 10%), woda, słonecznik (11%), sól, drożdże, słód jęczmienny.
Chleb słonecznikowy z Biedronki ma krótki i prosty skład – to na pewno plus! Szkoda, że ma niewiele białka i błonnika. Gdyby chleb zawierał pełnoziarnistą mąkę, byłby świetnym wyborem, tymczasem ciemniejszy kolor zawdzięcza dodatkowi słodu. Szkoda.

* W mojej Biedronce znalazłam ten chleb od dwóch różnych producentów. Są do siebie podobne, ale skład drugiego chleba to: mąka żytnia (28,8%), naturalny zakwas żytni (mąka żytnia, woda) (25%), woda, nasiona słonecznika (13,8%), mąka pszenna (8%), ekstrakt ze słodu jęczmiennego, sól, mąka ze słodu jęczmiennego. Nie są to wielkie różnice.

Chleb rycerski 500 g (na porcję: 174 kcal, 5,8 g białka, ? błonnika)
Skład: mąka pszenna 56,6%, zakwas pszenny 18,9% (mąka pszenna, woda), woda, mąka żytnia, sól, drożdże, olej rzepakowy, gluten pszenny, słód żytni, przyprawy, słód pszenny.
Chleb rycerski nie ma dodatku cukru, ale zawiera dwa rodzaje słodów. To im zawdzięcza „zdrowy” wygląd – to chleb, który „udaje” pełnoziarnisty, a barwiony jest słodem. To plus brak informacji o zawartości błonnika od producenta powoduje, że jestem na nie.

Chleb 2ab z pradawnej odmiany pszenicy 300 g (na porcję: 165 kcal, 7 g białka, 2,1 g błonnika)
Skład: mąka pszenna z pradawnych odmian zbóż, woda, gryka tatarka z pełnego przemiału 3,2%, drożdże, sól, białko grochu, dekstroza, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb 2ab zawiera ciekawy dodatek, grykę tatarka pełnoziarnistą. Szkoda, że mimo tego, dostarcza niewiele błonnika. Jak na chleb z Biedronki, dostarcza fajną ilość białka. Podobnie jak bułki 2ab, chleb ten będzie dodatkowo źródłem selenu i cynku (około 20% dziennego zapotrzebowania w porcji 70 g). Gryka powoduje natomiast, że jest bogaty w rutynę (10,39 mg / 100 g). To wciąż pieczywo pszenne, ale gdybym chciała wybrać biały chleb, na pewno bym rozważyła chleb 2ab!

Chleb rodzinny 410 g (na porcję: 187 kcal, 5,8 g białka, 1,2 g błonnika)
Skład: mąka pszenna (77%), woda, sól, drożdże, kwas askorbinowy
Świetny, prosty skład, nie ma cukru… i tyle. Bardzo mało błonnika i białka eliminują go dla mnie z codziennego menu – to taki chleb, który mogę kupić dla rodziny od święta, ale nie regularnie. Biorąc pod uwagę jednak inne pszenne wypieki z Biedronki, chleb rodzinny się wyróżnia na plus.

Chleb 100% orkiszowy ze słonecznikiem 330 g (na porcję: 184 kcal, 7 g białka, ? błonnika)
Skład: mąka pszenna orkiszowa, woda, płatki pszenne orkiszowe 11%, słonecznik 9%, suszony zakwas na bazie mąki z pełnego przemiału pszenicy orkisz, maślanka w proszku (mleko), płatki ziemniaczane, sól, drożdże, cukier.
Bułki orkiszowe z Biedronki zrobiły na mnie dobre wrażenie, ale chleb wypada gorzej. Wciąż jednak jest jednym z najlepszych wyborów w Biedronce.

Chleb całe ziarno 300 g (na porcję: 218 kcal, 8,2 g białka, 3,4 g błonnika)
Skład: woda, mąka (żytnia 23%, pszenna 8%), słonecznik, siemię lniane, sól, drożdże, olej rzepakowy, miód piekarski, mąka słodowa jęczmienna, ekstrakt słodowy jęczmienny
Jestem cięta na produkty, które z nazwy od razu kojarzą się jako zdrowe… Tak jest z chlebem całe ziarno – nazwa sugeruje, że będzie oparty na mące z całych ziaren, albo w ogóle będzie chlebem bez mąki. A tak nie jest. Jego atutem jest duużo białka, szkoda jedynie, że ma aż 3 substancje słodzące… Zniechęca mnie też to, że producent na stronie informuje o dodatku zakwasu żytniego, którego nie ma w składzie. Zauważcie też, że ma więcej kalorii niż większość pieczywa z rankingu.

Chleb z koszyczka 550 g (na porcję: 172 kcal, 4,8 g białka, ? błonnika)
Skład: mąka pszenna (33,5%), mąka żytnia (31,6%), woda, drożdże, zakwas żytni (częściowo prażona mąka żytnia, woda, kwas octowy), sól, cukier, gluten pszenny, tłuszcze roślinne (palmowy, rzepakowy), fermentowana mąka pszenna, skrobia kukurydziana, prażona mąka żytnia, olej rzepakowy, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, serwatka w proszku z mleka, glukoza, mleko w proszku odtłuszczone, acerola w proszku
Chleb z koszyczka z Biedronki to pierwszy chleb w zestawieniu, który ma mniej niż 5 g białka na porcję. W składzie roi się od zbędnych wypełniaczy, w tym tłuszczu palmowego. Nie polecam.

Chleb nowodworski z maślanką 500 g (na porcję: 164 kcal, 6 g białka, 2,3 g błonnika)
Skład: mąka pszenna 52%, woda, mąka żytnia 10,7%, zakwas żytni (woda, mąka żytnia, sól), maślanka 6,3% (maślanka, mleko, mleko w proszku odtłuszczone), sól, gluten pszenny, suchy zakwas pszenny, drożdże, skrobia kukurydziana, prażona mąka żytnia, olej rzepakowy, cukier, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Chleb z maślanką jest ciekawym wyborem. Ma dodatki, takie jak słód i niewiele błonnika z powodu użycia rafinowanych mąk, ale jest ciekawy w smaku i ma sporo białka dzięki maślance. Raz na jakiś czas – nie zaszkodzi.

Chleb żytni 100% 500 g (na porcję: 147 kcal, 3,2 g białka, 4,7 g błonnika)
Skład: mąka żytnia typ 720 (42%), woda, mąka żytnia typ 1400 (19%), sól, drożdże.
Chleb żytni 100% ma świetny, prosty skład i 19% mąki pełnoziarnistej. Ma też niewiele kalorii, szkoda tylko, że ma tak mało białka. Mimo to, ja jestem zdecydowanie na tak! 🙂 Ale uważajcie – żytni 100% oznacza, że chleb powstał wyłącznie z mąki żytniej, a nie, że jest w 100% pełnoziarnisty.

Chleb fitness 410 g (na porcję: 206 kcal, 8,7 g białka, 3 g błonnika)
Skład: mąka pszenna 51%, mąka żytnia 7%, woda, słonecznik 6%, siemię lniane 6%, drożdże, sól, gluten pszenny, fermentowana mąka pszenna, skrobia kukurydziana, mąka żytnia prażona, mąka ze słodu jęczmiennego, olej rzepakowy, cukier, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, kwas askorbinowy.
Chleb fitness wielu osobom może się kojarzyć z niskokalorycznym wyborem, tymczasem w porcji znajdziemy ponad 200 kcal – podobnie jak w chlebie Całe Ziarno 🙂 Ma w składzie dodatek mąki sojowej, co zwiększa ilość białka – chyba najwięcej w zestawieniu. Mimo to, nie byłby to mój pierwszy wybór jeśli chodzi o pieczywo z powodu dużego dodatku substancji słodzących.

Chleb pasterski 400 g (na porcję: 158 kcal, 5,8 g białka, ? błonnika)
Skład: mąka pszenna 46,7%, woda, mąka żytnia 14,7%, zakwas żytni 10,7% (mąka żytnia  (50% w zakwasie), woda), ser twarogowy 3,3%, sól, drożdże, mieszanka piekarnicza (płatki ziemniaczane, mąka pszenna, serwatka w proszku, skrobia kukurydziana).
Bardzo niskokaloryczny chleb, który ma fajny, prosty skład. Da się zrobić pieczywo na zakwasie nie z proszku? Da się 😉 Szkoda, że nie wiemy, ile jest w nim błonnika… Jeszcze go nie próbowałam, ale na pewno warto się na niego skusić – następnym razem wyląduje w koszyku!

Chleb pycha z ziarnami 320 g (na porcję: 190 kcal, ? g błonnika i białka)
Skład: Mąka pszenna (56,6%), zakwas pszenny (25,2%) (woda, mąka pszenna, sól), woda, płatki owsiane (3,1%), siemię lniane (3,1%), nasiona słonecznika (3,1%), olej rzepakowy, sól, mieszanka piekamicza (0,3%) (suchy zakwas pszenny, maka pszenna, gluten pszenny, łupiny nasienne babki plesznik, olej rzepakowy, cukier, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki – kwas askorbinowy).
W produkcie nie została opisana ilość białka ani błonnika – to duży błąd producenta :/ Z tego powodu ciężko mi cokolwiek więcej powiedzieć o tym chlebie. Pszenna mąka oczyszczona, zakwas i trochę dodatków.

Chleb z dynią 450 g (na porcję: 184 kcal, 4,7 g białka, ? błonnika)
Skład: mąka żytnia, zakwas żytni (woda, mąka żytnia), pestki dyni (8%), sól, mąka pszenna.
Podobnie jak chleb słonecznikowy i chleb żytni 100%, chleb z dynią ma dobry skład… ale brakuje mi w nim mąki pełnoziarnistej i informacji na temat błonnika. Porcja pieczywa ma również niewiele białka. Chleb z dynią jest jednak chlebem na zakwasie, bez dodatku drożdży, co dla wielu osób jest plusem. No i nie zawiera żadnych substancji słodzących. Naprawdę świetny skład!

Chleb z Biedronki – przegląd bagietek i półbagietek

Półbagietka 125 g (na porcję [połowa półbagietki]: 158 kcal, 5,5 g białka, 2,1 g błonnika)
Skład: mąka pszenna, woda, drożdże, mąka ze słodu jęczmiennego 1,6%, sól, gluten pszenny, cukier, mąka ze słodu pszennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
Standardowa półbagietka z Biedronki to pszenne pieczywo oparte na rafinowanej mące. Porcja, czyli połowa półbagietki, dostarczy niewiele białka i błonnika, a zawiera sporo dodatków smakowych i organoleptycznych 😉 Nawet w Biedronce można znaleźć lepsze propozycje na pszenne pieczywo – sprawdź wpis o bułkach!

Półbagietka z ziarnami 120 g (na porcję [połowa półbagietki]: 204 kcal, 6,9 g białka, 3,2 g błonnika)
Skład: mąka (pszenna 45%, żytnia 10%), woda, płatki owsiane 4%, siemię lniane 3%, słonecznik 3%, soja 3%, sezam 2%, drożdże, sól, słód jęczmienny, kwas askorbinowy.
Półbagietka wieloziarnista ma zdecydowanie lepszy skład. Ma również bardzo małą zawartość cukrów – w porcji znajdziemy mniej niż 0,5 g cukrów! Pomimo braku mąki pełnoziarnistej, wydaje mi się dobrym wyborem żywieniowym… swoją drogą, widzisz, że zdrowsza półbagietka ma więcej kalorii? Fit nie równa się niskokaloryczne! Orzechy też są zdrowe, a to kaloryczna bomba! 😉

Bagietka czosnkowa 165 g (na porcję [połowa bagietki]: 263 kcal, 5,7 g białka, 2,3 g błonnika)
Skład: mąka pszenna, woda, nadzienie (15,7%), (masło 14,3%, czosnek 0,75%, sól, suszona natka pietruszki), drożdże, sól, gluten pszenny, cukier, mąka ze słodu pszennego, kwas askorbinowy.
Pewnie Cię nie zaskoczę, ale bagietka czosnkowa z Biedronki raczej nie jest produktem fit 😉 To pszenna bułka z dodatkiem masła… ale wcale z nie najgorszym składem 🙂 Nie polecam w codziennej diecie, ale od święta nie zaszkodzi… choć może lepiej zrobić ją samemu? Swoją drogą, wysoką kaloryczność bagietka czosnkowa zawdzięcza tłuszczom – dostarcza ich ponad 10 g!

Bułka paryska 240 g (na porcję: 186 kcal, 5,6 g białka, ? błonnika)
Skład: mąka pszenna, woda, cukier, drożdże, sól, gluten pszenny, mąka ze słodu pszennego, kwas askorbinowy.
Bułka paryska z Biedronki to zwykłe pszenne pieczywo z dodatkiem kilku substancji poprawiających smak i wygląd wypieku. Nie polecam jej w codziennej diecie.

Bagietka duża 350 g (na porcję: 184 kcal, 5,5 g białka, 1,3 g błonnika)
Skład: mąka pszenna, woda, drożdże, sól, mąka ze słodu jęczmiennego, mąka żytnia, gluten pszenny, cukier, mąka ze słodu pszennego, kwas askorbinowy.
To ciekawe, że duża bagietka różni się składem od półbagietki… Gdybym miała wybierać między tymi dwoma, wybrałabym bagietkę dużą – ma mniej substancji słodzących. Mimo to, jest to zwykłe pszenne pieczywo o wysokim indeksie glikemicznym i z dodatkami. I tyle.

Bagietka 2ab z pradawnej odmiany pszenicy 250 g (na porcję: 170 kcal, 7 g białka, 1,5 g błonnika)
Skład: mąka pszenna z pradawnych odmian zbóż 77%, woda, drożdże, sól, dekstroza, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.
O ciekawych cechach mąki z pradawnej odmiany pszenicy już wspominałam. Podobnie jak przy okazji chleba, baardzo brakuje mi tutaj błonnika, choć bagietka ma fajną ilość białka. Mimo to, wybrałabym chleb z powodu dodatku do niego gryki tartaka. To ciekawszy produkt od bagietki 2ab.

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Bagietki i chleb z Biedronki – jakie wybrać?

Ciężko podsumować mi chleby z Biedronki, bo spodziewałam się lepszych składów. W Biedronce nie znajdziemy chleba z mąki pełnoziarnistej w minimum 50% – a dla mnie jest to cecha podstawowa pieczywa, które gości na stole w większej ilości. Niestety, wszystkie produkty bazują na mące rafinowanej i są barwione słodami dla uzyskania ciekawszego, bardziej „pełnoziarnistego” efektu. Dla mnie to ogromny minus, bo mamy tam pieczywo, które udaje pieczywo pełnoziarniste, a wcale nim nie jest. Dlatego mimo wszystko, po chleb wybrałabym się do okolicznej piekarni. Żadne pieczywo nie zaskoczyło ilością błonnika, ale fajnie, że możemy znaleźć opcje ze sporą zawartością białka – >7g na porcję! 

Kupując pieczywo w Biedronce warto zerknąć na chleby pakowane. Asortyment jest zmienny w zależności od miejsca zamieszkania, ale w Krakowie można znaleźć tam pieczywo z naprawdę dobrym składem, które nie jest wypiekane z mrożonego ciasta.

Podzieliłam pieczywo z Biedronki na 3 kategorie – na pieczywo, które jest dobre pod kątem składu (ale ma niewiele białka i błonnika), które jest ciekawe ze względu na ilość białka lub dodatki oraz na bardzo przeciętne pieczywo, które nie byłoby moim pierwszym wyborem.

Pieczywo z Biedronki chleb z biedronkijakie pieczywo jest zdrowe

Chleb z Biedronki o dobrym prostym składzie:

 • Chleb słonecznikowy
 • Chleb rodzinny
 • Chleb żytni 100%
 • Chleb z dynią
 • Półbagietka wieloziarnista

Ciekawy chleb z Biedronki:

 • Chleb 100% orkiszowy ze słonecznikiem
 • Chlen całe ziarno
 • Chleb fitness
 • Chleb 2ab z pradawnej odmiany pszenicy
 • Bagietka 2ab z pradawnej odmiany pszenicy
 • Chleb pasterski
 • Chleb nowodworski z maślanką

Chleb z Biedronki, którego nie polecam:

 • Chleb słowiański
 • Chleb śniadaniowy
 • Chleb rycerski
 • Chleb z koszyczka
 • Chleb pycha z ziarnami
 • Półbagietka
 • Bagietka czosnkowa
 • Bułka paryska
 • Bagietka duża

 

Teraz już wiesz, jaki chleb z Biedronki kupować! Mam nadzieję, że ten przegląd Ci pomógł. Daj znać, jakie pieczywo Ty kupujesz najczęściej!

UDOSTĘPNIJ POST

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email